Od lipca nowe zasady śmieciowe
- kategoria:
- W gazecie
Od 1 lipca w całym kraju zacznie obowiązywać nowa ustawa o utrzymaniu, czystości i porządku w gminach, która zrewolucjonizuje obecny system gospodarki odpadami. Właścicielem śmieci stanie się gmina, która wybierze firmę odbierającą, transportującą i zagospodarowującą odpady. Każde gospodarstwo domowe zobowiązane jest złożyć deklarację, ilu liczy członków i czy będzie segregować śmieci. Do Urzędu Miasta do tej chwili wpłynęło blisko 4 tysiące deklaracji. Urzędnicy szacują, że powinno być ich ok. 7 tys. O tym jak będzie funkcjonował nowy system pisaliśmy w dwóch poprzednich numerach Gazety Samorządu Miasta Ciechanów, informacje znajdziemy także na stronie urzędu oraz w wydziale Miejskiej Inżynierii (parter ratusza, wejście od USC, pokoje nr 13 i 16). Poniżej jeszcze raz odpowiadamy na liczne wątpliwości, dotyczące nowych uregulowań.
Kogo obejmie nowy system
Nowym systemem objęci zostaną wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych (ale też niezamieszkałych), na których powstają odpady komunalne, np. budynki użyteczności publicznej, lokale handlowe i gastronomiczne, hotele, szkoły, przedszkola, zakłady usługowe i produkcyjne.
Wielkość pojemników
W przypadku nieruchomości zamieszkałych wielkość pojemników oraz ilość worków uzależniona będzie od zadeklarowanej ilości osób zamieszkujących nieruchomość.
Wielkość pojemników:
• nie więcej niż dwie osoby – pojemnik o pojemności 0,12m3,
• 3-4 osoby – 0,12 m3,
• 5-8 osób – 0,24 m3,
• 9-12 osób – 0,36 m3,
• więcej niż 12 osób – 0,66 m3 i większe.
Ilość worków:
• nie więcej niż cztery osoby – po jednym worku każdej frakcji o pojemności 0,12 m3,
• 5-8 osób – po dwa worki każdej frakcji o pojemności 0,12 m3,
• 9-12 osób – po trzy worki każdej frakcji o pojemności 0,12 m3.
Uwaga! Osoby deklarujące selektywną zbiórkę śmieci będą z niej rozliczane! Właściciele nieruchomości niezamieszkałych (budynki użyteczności publicznej, lokale handlowe i gastronomiczne, hotele, szkoły, przedszkola, zakłady usługowe i produkcyjne itd.), gdzie wytwarzane są śmieci, będą musieli dostosować wielkość pojemników do swoich potrzeb, uwzględniając odbiór odpadów minimum raz w tygodniu.
Tygodniowe normatywy ilości odpadów
Określono normy wytwarzanych odpadów. Wynoszą one:
• dla budynków użyteczności publicznej oraz wszelkiego rodzaju biur, poza wymienionymi niżej – 10 l na każdego pracownika oraz 0,5 l na każdego interesanta, klienta lub odwiedzającego,
• szkół wszelkiego typu – 2 l na każdego ucznia, studenta i pracownika,
• żłobków i przedszkoli – 5 l na każde dziecko i pracownika,
• lokali handlowych – 30 l na każde 10 m² pow. całkowitej, co najmniej jeden pojemnik o pojemności 120 l na lokal,
• punktów handlowych poza lokalem – 30 l na każdego zatrudnionego, co najmniej jeden pojemnik o pojemności 120 l na każdy punkt,
• lokali gastronomicznych – 10 l na jedno miejsce konsumpcyjne, dotyczy to także miejsc w tzw. ogródkach zlokalizowanych na zewnątrz lokalu, co najmniej jeden pojemnik o pojemności 120 l,
• ulicznych punktów szybkiej konsumpcji – co najmniej jeden pojemnik o pojemności 120 l,
• zakładów rzemieślniczych, usługowych i produkcyjnych w odniesieniu do pomieszczeń biurowych i socjalnych – pojemnik co najmniej 120 l na każdych 10 pracowników,
• domów opieki, hoteli, pensjonatów itp. – 40 l na jedno łóżko.
Uwaga! Śmieci zmieszane odbierane będą co najmniej raz w tygodniu, a w przypadku selektywnej zbiórki nie rzadziej niż raz w miesiącu.
Jak segregować odpady?
PAPIER i TEKTURA (kolor niebieski)
Wyrzuca się: papier, tekturę, gazety, czasopisma, zeszyty, książki, prospekty reklamowe.
Nie wrzuca się: papieru foliowego, parafinowego, powlekanego tworzywami sztucznymi oraz gumą i tekstyliami, zabrudzonego papieru, kalki maszynowej, opakowań wielomateriałowych (tetrapaki – kartony po sokach i mlekach), papierów ściernych, resztek tapet, zużytych samochodowych uszczelek papierowych, tekstyliów, opakowań metalowych, szklanych i z tworzyw sztucznych, opakowań papierowych po: chemikaliach, materiałach budowlanych i paszach.
Uwaga! makulatura nie może być mokra, a z papierem nie mogą trafiać żadne zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne czy mikrobiologiczne.
SZKŁO OPAKOWANIOWE (kolor zielony)
Wyrzuca się: butelki szklane, słoiki.
Nie wrzuca się: szkła płaskiego (szyby okienne i samochodowe), szkła zbrojonego, luster, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych, żarówek, świetlówek, kineskopów, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych.
Uwaga: nie wrzucać szkła stłuczonego i zabrudzonego, opakowania wystarczy opłukać.
OPAKOWANIA Z TWORZYW SZTUCZNYCH (kolor żółty)
Wyrzuca się: butelki plastikowe po napojach typu (PET), puszki metalowe i aluminiowe.
Nie wrzuca się: folii i toreb z tworzyw sztucznych, pustych butelek po kosmetykach i środkach czystości, plastikowych zakrętek, opakowań i butelek po olejach i smarach, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych.
Uwaga: nie wrzucać opakowań po medykamentach.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H