Mity na temat rewolucji śmieciowej
- kategoria:
- W gazecie
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi obalamy najczęściej powtarzające się mity. O tym jak będzie funkcjonował nowy system pisaliśmy w trzech poprzednich numerach Gazety Samorządu Miasta Ciechanów. Informacje można znaleźć także na stronie www.umciechanów.pl oraz uzyskać je w Wydziale Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska.
Wszyscy mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni będą płacić wyższe stawki za śmieci niesegregowane. MIT
Zdecydowana większość zarządów wspólnot, spółdzielni i TBS zadeklarowało segregację odpadów. Od mieszkańców zależy, czy wywiążą się z tego założenia. Zarządy mają sprawdzić, czy śmieci rzeczywiście będą segregowane.
Miasto będzie zarabiało na wywozie śmieci. MIT
Wszelkie należności z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina jest zobowiązana wydawać jedynie na system gospodarki odpadami. Uzyskanie przez gminę jakichkolwiek przychodów z tego tytułu jest niedopuszczalne. Wysokość stawek opłat będzie analizowana od momentu, kiedy ruszy nowy system. Po pierwszym półroczu opłaty zostaną zweryfikowane. Jeżeli okaże się, że koszty są niższe niż zakładane, stawki zostaną obniżone.
Trzeba będzie płacić za osoby zameldowane, które mieszkają gdzie indziej. MIT
W deklaracji podaje się liczbę osób faktycznie zamieszkujących. Tylko jeśli ktoś nie złoży deklaracji za podstawę naliczenia opłaty zostanie przyjęta ilość osób zameldowanych (w Polsce wciąż istnieje obowiązek meldunkowy!).
W przypadku niezłożenia deklaracji opłata zostanie określona w oparciu o ilość gromadzonych śmieci na podobnych nieruchomościach. MIT
W przypadku nieruchomości zamieszkałych RM uchwaliła naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od osoby. Jeżeli właściciel nieruchomości nie zadeklarował inaczej, opłatę naliczy się od ilości zameldowanych osób. W przypadku nieruchomości niezamieszkałych wysokość opłaty zostanie wyliczona na podstawie tygodniowych normatywów ilości odpadów powstających na danej nieruchomości (uchwała RM z 27 marca 2013 r.).
Można najpierw przeprowadzić przetarg, a później ustalić stawki za wywóz śmieci. MIT
Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem tak powinno być, ale Sejm uchwalił odwrotną kolejność. Samorząd musi przestrzegać prawa. Ustawa zobligowała gminy do przyjęcia metody i stawek najpóźniej do końca 2012 r. Stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały przyjęte uchwałą Rady Miasta 29 listopada 2012 r. Przetarg można ogłosić dopiero w bieżącym roku budżetowym.
Stawki za wywóz śmieci wyliczył PUK, który wygra przetarg i będzie na tym zarabiał. MIT
Kalkulacja stawek została przeprowadzona przez zespół doradczy powołany przez Prezydenta Miasta Ciechanów. Za podstawę wyliczenia zespół przyjął liczbę mieszkańców, koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz ilość śmieci wytwarzanych w latach 2011-2012, kosztów tworzenia u utrzymania punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, jak również obsługi administracyjnej systemu. Przetarg został już ogłoszony. Do 12 czerwca wszystkie zainteresowane firmy mogą składać oferty. Wygra ta, która złoży najkorzystniejszą.
Pojemniki z domów jednorodzinnych będą opróżniane raz na dwa tygodnie. MIT
Rada Miasta zdecydowała, że pojemniki będą opróżniane co tydzień.
Jeżeli nie wypowie się umowy z PUK, firma nadal będzie zobowiązana do obioru śmieci na starych zasadach. MIT
PUK nie wymaga wypowiadania umów w związku z wprowadzonymi zmianami systemu gospodarki odpadami. Umowy zostaną automatyczni rozwiązane 1 lipca.
Można poprosić o odbiór śmieci kogokolwiek, kto posiada uprawnienia do odbioru odpadów, a rachunek wystawić gminie. MIT
Zgodnie z treścią ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, gospodarka odpadami należy do jej zadań własnych. W praktyce oznacza to, że to gminy są odpowiedzialne między innymi za odbiór odpadów od ich właścicieli. Jeżeli nie wywiążą się z nałożonych przez ustawodawcę obowiązków będą zobowiązane do uiszczenia kar pieniężnych, które w rzeczywistości poniosą wszyscy mieszkańcy.
Nie gdzie zbierać posegregowanych odpadów. MIT
Mieszkańcy osiedli jednorodzinnych od kilku lat otrzymują worki do segregacji odpadów. Kontenery do segregacji papieru, makulatury i szkła znajdują się na osiedlach wielorodzinnych i nie jest ich mało np. na Aleksandrówce i na Blokach.
Trzeba będzie nosić śmieci przez pół osiedla do specjalnych kontenerów. MIT
Miasto zapewnia mieszkańcom osiedli wielorodzinnych zarówno kontenery do odpadów zmieszanych jak i selektywnej zbiórki.
W deklaracji trzeba podać numer konta bankowego i nazwę banku. MIT
W deklaracji nie ma rubryki, w której trzeba podać numer konta i nazwę banku. Deklaracje można ściągnąć ze strony Urzędu Miasta www.umciechanów.pl lub odebrać w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska.
Nic nie grozi, jeśli nie złoży się deklaracji śmieciowej. MIT
W przypadku niezłożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości co do danych w niej zawartych Prezydent będzie ustawowo zobowiązany do wszczęcia postępowania administracyjnego. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy działu III Ordynacji podatkowej. W myśl tych przepisów zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat. Obowiązujące przepisy uprawniają Prezydenta do wystawienia decyzji w wysokości opłaty nawet do 5 lat wstecz. Jeżeli zaistnieje konieczność wystawienia dużej ilość decyzji administracyjnych trzeba będzie zatrudnić dodatkowe osoby. Za to również zapłacimy wszyscy.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H