„Tak” dla deptaka, „nie” dla samochodów na Warszawskiej
- kategoria:
- W gazecie
Na wrześniowej sesji poddano pod głosowanie stanowisko Rady Miasta w sprawie wniosku przedstawicieli kupców z ul. Warszawskiej. Większością głosów radni ustalili, że spełnią ich postulat, dotyczący udostępnienia dodatkowych miejsc parkingowych na Placu Jana Pawła II. Nie zadowoliło to obecnych na sali kupców, których żądania są znacznie szersze. Najważniejszym z nich pozostaje przywrócenie ruchu na Warszawskiej, czego nie chce zdecydowana większość mieszkańców miasta. Radni też są temu przeciwni.
Kupcy w lipcu tego roku zgłosili wniosek, zawierający 6 postulatów: „uruchomienie całego parkingu na Placu Jana Pawła II, parkingi na Nadfosnej, Mikołajczyka i Ściegiennego (przy wieżowcach) po godz. 15-tej bez opłat, wszystkie wymienione parkingi bezpłatne w każdą sobotę, swobodny i bezpłatny wjazd dla dostawców w godzinach pracy sklepów, umożliwienie wjazdu na Warszawską taksówkom oraz utworzenie stanowiska managera odpowiedzialnego za reaktywację życia na deptaku”.
Kupcy zaznaczyli przy tym, że są to propozycje na okres przejściowy, poprzedzający przywrócenie stanu pierwotnego, czyli ruchu samochodów na Warszawskiej.
To ma być azyl ruchu pieszego
Spełnienie podstawowego życzenia kupców oznaczałoby faktyczną likwidację deptaka. Podkreślał to w dłuższym wystąpieniu Zenon Stańczak. – Od 2000 r. albo nawet i wcześniej, kiedy narodził się pomysł zamknięcia ul. Warszawskiej i stworzenia ciągu pieszego miałem okazję śledzić cały czas wydarzenia, jakie temu towarzyszyły. Myślę, że tu zabrakło konsekwencji. Pamiętam sesję w 2000 r., to był maj albo czerwiec. Wtedy stanowisko kupców naszego miasta było jednoznaczne, że do czasu remontu Warszawska jest otwarta, natomiast wszyscy wyrazili zgodę, że po modernizacji ulica jest zamknięta dla ruchu kołowego – wspominał radny. – Nie tylko mieszkańcom, ale i wszystkim gościom przyjezdnym, z którymi miałem okazję rozmawiać ta przebudowa bardzo się podoba. Praktycznie rzecz biorąc wszyscy mieszkańcy, z którymi rozmawiałem, mówią jednym głosem, że to powinno pozostać tak jak jest do tej pory. To ma być azyl ruchu pieszego, miejsce gdzie przychodzą mamy z dziećmi, dzieci jedzą lody i sobie biegają. To ma być miejsce, gdzie można przejechać rowerem, na deskorolce czy wrotkach – mówił radny. – Wiem, ze zmieniają się realia, że zmieniła się znacznie rzeczywistość, ale wiem również że chyba nie tylko handel na ul. Warszawskiej jest w tej chwili w regresie, bo od roku 2000 w naszym mieście i poza jego granicami zostało otwartych dużo sklepów wielkopowierzchniowych, coraz bardziej powszechny jest handel w Internecie. Myślę, że to jest trudna decyzja. Ale zdecydowanie więcej jest mieszkańców naszego miasta, którzy chcą widzieć ul. Warszawską w tym kształcie niż z przywróconym ruchem kołowym – podsumował radny Stańczak.
Czy dałoby się wprowadzić w strefie bezpłatne parkowanie w soboty?
Stanowisko Rady Miasta wobec życzeń kupców zostało najpierw naszkicowane na spotkaniu, które odbyło się w szerokim gronie: prezydent, jego zastępcy, zainteresowani kierownicy z urzędu miasta oraz prezydium Rady i szefowie wszystkich klubów. Potem była jeszcze dyskusja na komisjach. –To jedno z trudniejszych zadań, jakie stanęło przed nami w tej kadencji. Wypracowaliśmy to stanowisko, zdając sobie sprawę, że ono nie jest doskonałe. Radni mieli bardzo różne pomysły na rozwiązanie tego problemu. Jeszcze do wczoraj dyskutowaliśmy – zapewniał przewodniczący Rady Mariusz Stawicki.
Pierwotnie ustalono między innymi, że Rada wyrazi zgodę na sobotnie nieodpłatne parkowanie w płatnej strefie, ale okazało się to niemożliwe. – Trzeba mieć na uwadze umowę z operatorem podpisaną w styczniu na 3 lata. Opinia prawna jest jednoznaczna, w tej chwili soboty nie mogą być wyłączone ze SPP, ewentualnie dopiero po zakończeniu trwającej umowy. Zrekompensowanie utraconej kwoty 5 tys. zł nie jest kłopotem, ale prawnie nie można tego zrobić – stwierdziła zastępca prezydenta Ewa Gładysz podczas obrad Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. E. Gładysz zaznaczyła też, że płatne parkowanie wymusza rotację, z korzyścią dla kupców. Podobnie sądzi Andrzej Czyżewski. – Ja nie jestem zwolennikiem bezpłatnego parkingu w sobotę, bo naprawdę ta opłata jest bardzo symboliczna i okaże się, że te parkingi będą zablokowane – radny rozważał za to, czy nie dałoby się za obopólną zgodą – urzędu i zarządcy SPP – renegocjować umowy.
Tomasz Kałużyński pytał na Komisji Spraw Społecznych i Spraw Obywatelskich, czy próbowano rozmawiać z firmą na ten temat. – Była taka rozmowa. Ale nasi prawnicy przyjrzeli się temu dobrze i mamy opinię prawną, że taka zmiany naruszałaby warunki specyfikacji – poinformował zastępca prezydenta Cezary Chodkowski. – Gdy ogłaszaliśmy przetarg w specyfikacji istotnych warunków zamówienia było podane, że sobotnie parkowanie jest płatne, płatne są również parkingi po godz. 1500. Gdybyśmy teraz dokonali zmiany moglibyśmy być zaskarżeni przez przystępujących wtedy do przetargu, a nawet tych, którzy nie przystępowali, że zmieniamy warunki zamówienia – podkreślał C. Chodkowski.
– Ze swojego doświadczenia powiem, że takie sprawy czasami kończą się przed komisją opiniującą dyscypliny finansów publicznych. Sam stawałem raz przed taką komisją i mogę powiedzieć, że nie liczą się logiczne wytłumaczenia, liczy się tylko litera, a nie duch prawa – stwierdził Dariusz Węcławski.
„Nie” dla wjazdu taksówek i firm kurierskich
Pozostałe postulaty kupców budziły kontrowersje. Zenon Stańczak stanowczo stwierdził, że ul. Warszawska przez liberalizację zakazów straci sens jako deptak. – Po co tworzyliśmy deptak, skoro on deptakiem być przestaje. Chyba idziemy nie w tę stronę co trzeba. Dopuścić ruch warunkowo, z ograniczeniem? Kto będzie chociażby patrzył, czy pojazdy jeżdżą tam z właściwą prędkością? Czy stać nas na zatrudnienie strażników miejskich, którzy by 24 godziny na dobę pełnili dyżur na terenie ul. Warszawskiej? Ja nie chciałbym, aby był nieograniczony wjazd firm kurierskich. Uważam, że również niepotrzebny jest wjazd taksówek od godz. 2200 do 600 Większość moich rozmówców zauważyła, że chyba po to, żeby taksówką wygodnie podjechać do sklepu nocnego po pewnego rodzaju artykuły – stwierdził radny Stańczak. Jego zdanie podzielał Józef Borkowski. – Wjazd taksówek na ul. Warszawską – nie wiem w jakim celu, skoro ulica jest monitorowana, oświetlona, jest tyle punktów do zatrzymania się – argumentował radny. – Tych sobót wolnych od opłat za parkowanie trochę mi szkoda. Ale zgadzam się, że ruchu na Warszawską nie powinniśmy wprowadzać, bo to się mija z celem.
Zdzisław Dąbrowski doszedł do oczywistego wniosku. – Najprawdopodobniej wypracujemy takie zapisy, które nikogo nie będą satysfakcjonowały, więc po co podejmować tę fatygę. Dziś ta ulica bardzo dobrze funkcjonuje, a jeżeli coś dobrze funkcjonuje, to tego się nie powinno ruszać.
Zmiany w pierwotnym stanowisku
Z. Stańczak zdiagnozował postulaty kupców jako metodę małych kroczków. – Za kolejne pół roku napisze się kolejny wniosek i kolejne 20 punktów, czy 8 i potem znowu się odczeka jakiś czas, bo zmieni się Rada. Ja pofatygowałem się do studia monitoringu i popatrzyłem, jak to wygląda. Okazuje się, że nie jest tak, że od godz. 9.30 do 18 nie wjeżdża żaden pojazd, tam tych pojazdów wjeżdża sporo – zauważył radny.
Podczas sesji padł wniosek radnego Stańczaka, żeby w stanowisko podkreślić brak zgody na przywrócenie ruchu na Warszawskiej i przychylić się do życzenia kupców, dotyczącego powiększenia parkingu na Placu Jana Pawła II. Za tak zmodyfikowanym stanowiskiem opowiedziało się 13 radnych, przeciw było 4. Trzech wstrzymało się od głosu. Dodatkowe miejsca parkingowe przed ratuszem będą dostępne od nowego roku.
Stanowisko Rady Miasta Ciechanów przyjęte w dniu 25 września 2013r. na XXXIV Sesji Rady Miasta Ciechanów w sprawie wniosku przedstawicieli kupców z ul. Warszawskiej w Ciechanowie.
Rada Miasta Ciechanów po rozpatrzeniu wniosku kupców i właścicieli lokali handlowych z ul. Warszawskiej w Ciechanowie, wziąwszy pod uwagę zarówno dobro lokalnego handlu, jak i bezpieczeństwo użytkowników deptaka oraz warunki życia mieszkańców ścisłego centrum Ciechanowa, wypracowała następujące stanowisko:
- Parking okolicznościowy na Placu Jana Pawła II będzie otwarty we wszystkie dni tygodnia i włączony do Strefy Płatnego Parkowania.
- Brak zgody na całkowite przywrócenie ruchu samochodowego na ul. Warszawskiej.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H