Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Gazeta Samorządu Miasta Ciechanów
02 października 2014
kategoria:
W gazecie

Podczas sierpniowej i wrześniowej sesji prezydent Waldemar Wardziński przedłożył radzie miasta dwie propozycje korzystne dla przedsiębiorców. Obie radni poparli jednogłośnie. Pierwsza dotyczy małych firm – to zmiana zasad odbioru odpadów. Firmy mogą teraz korzystać z mniejszych 60-litrowych pojemników, mniej zapłacą też za wywóz śmieci. Prezydent zaproponował też zwolnienie od podatku od nieruchomości dla lokalnych przedsiębiorców, którzy inwestują i tworzą w Ciechanowie nowe miejsca pracy. Ze zwolnień będzie można korzystać do końca 2018 roku.

Małe firmy zapłacą mniej za odbiór śmieci
Do tej pory każda nieruchomość niezamieszkała (w tym przedsiębiorstwa) musiała być wyposażona w co najmniej jeden kosz o objętości 120 l. – Mniejsze firmy, często jednoosobowe sygnalizowały, że nie wytwarzają tak dużo śmieci, a koszty są dla nich za wysokie. Stąd moja propozycja – mówi prezydent Wardziński. 60-litrowe kosze będą tańsze i wygodniejsze dla małych firm. – Nie chcieliśmy zmieniać częstotliwości odbioru śmieci, bo w tych miejscowościach, gdzie są usuwane co 2 tygodnie, jak np. w Łomiankach, mieszkańcy skarżą się na gryzonie i uciążliwe zapachy, zwłaszcza w cieplejszej połowie roku – mówi Adrianna Saganek, kierująca Referatem Odbioru Odpadów. Mniejsze pojemniki oznaczają niższe koszty. Do tej pory za wywóz posegregowanych śmieci przedsiębiorcy płacili 40 zł (60 za niesegregowane). Teraz mają szansę płacić odpowiednio 25 i 40 zł. Drobni przedsiębiorcy mogą również segregować odpady w workach, co też oznacza oszczędności. Worki dostarcza miasto, wcześniej przedsiębiorcy musieli zapłacić za specjalne pojemniki.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla tworzących nowe miejsca pracy
Lokalni przedsiębiorcy, którzy inwestują i tworzą w Ciechanowie nowe miejsca pracy będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Trzeba spełnić co najmniej jeden z kilku warunków. Może to być rozbudowa przedsiębiorstwa, zmiana profilu prowadzonej działalności gospodarczej, nabycie likwidowanego przedsiębiorstwa czy przyrost liczby pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu. Zwolnienie ma przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca następującego po dopełnieniu formalności. Jeżeli przedsiębiorca podejmuje działalność gospodarczą w nowo wybudowanym obiekcie lub jego części, zwolnienie podatkowe rozpocznie się od 1 stycznia następującego po roku, w którym budowa została zakończona. Jak długo można korzystać ze zwolnienia? To zależy od ilości utworzonych miejsc pracy: 1 rok – za co najmniej 2 stanowiska, 2 lata – za 5, 3 lata – za 10 i 4 lata – za 50. Zwolnienie od podatku od nieruchomości obejmuje tylko te grunty, budynki lub ich części, które stanowią nowe inwestycje. Podatnik nie może też być zadłużony wobec gminy. Maksymalna wartość udzielonej pomocy (łącznie z uzyskaną z innych źródeł w okresie 3 lat podatkowych) to 200 tys. euro (ponad 800 tys. zł).

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H