Współpraca na rzecz rozwoju elektromobilności
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Ciechanów wraz z 40 innymi miastami i gminami deklaruje współpracę dotyczącą rozwoju elektromobilności. Samorządowcy podpisali list intencyjny. Jednym z celów porozumienia jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych. Tego typu działania przekładają się na zmniejszanie zanieczyszczeń i służą poprawie jakości powietrza.
List intencyjny podpisało 41 samorządowców oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inicjatywę wspiera Związek Miast Polskich. Sygnatariusze zadeklarowali chęć podjęcia współpracy, służącej stworzeniu warunków do rozwoju branży elektroobilności w Polsce. Celem jest zaangażowanie się miast w tworzenie zasad, włączenie się w inicjatywy związane z transportem elektrycznym, wprowadzanie do miejskiej komunikacji autobusów elektrycznych, tworzenie infrastruktury do ładowanie autobusów i samochodów elektrycznych oraz udział w pracach badawczo-rozwojowych dotyczących rozwoju elektromobilności w Polsce, czy przygotowanie księgi dobrych praktyk. Samorządy będą uczestniczyć w konsultacjach projektu ustawy o elektromobilności.
W liście intencyjnym podkreślane jest upowszechnianie elektromobilności i wymiana doświadczeń. Zwracana jest uwaga na wpływ rozwoju bezemisyjnej gospodarki na rozwój gospodarczy oraz poprawę jakości powietrza, wynikającą z rozszerzania bezemisyjej motoryzacji. Zaznaczono wsparcie dla rozwoju myśli technologicznej.
Obszary, których dotyczyć będzie współpraca to: definiowanie potrzeb związanych z systemami wsparcia finansowego dla rozwoju autobusowego zbiorowego transportu bezemisyjnego i pojazdów elektrycznych na potrzeby administracji lokalnej oraz związanej z nim infrastruktury ładowania; konsultowanie założeń oraz zakresu programów wspierających rozwój elektromobilności w miastach; opracowanie nowych modeli biznesowych związanych z infrastrukturą ładowania optymalizujących koszty dla operatorów zbiorowego transportu miejskiego; określenie wspólnych dla samorządów problemów związanych z infrastrukturą ładowania autobusów i samochodów elektrycznych; udział w pracach badawczo-rozwojowych z opracowaniem nowych rozwiązań dotyczących autobusów bezemisyjnych, samochodów elektrycznych oraz związanej z nimi infrastruktury ładowania; rozwój bezemisyjnego transportu we wszystkich innych obszarach funkcjonowania służb miejskich; przygotowanie księgi dobrych praktyk w zakresie wprowadzania w miastach elektrycznego transportu miejskiego i samochodowego, obejmującej proponowane do zastosowania zachęty popularyzacji samochodów elektrycznych przez samorządy takie jak zwolnienie z płat parkingowych czy udostepnienie miejsc parkingowych niedostępnych dla pojazdów spalinowych.
Ciechanów zakup pierwszego elektrycznego autobusu planuje w 2018 roku. Miasto wdraża szereg rozwiązań, mających na celu rozwój i ulepszanie komunikacji miejskiej oraz podejmuje działania inwestycyjne i edukacyjne służące poprawie jakości powietrza.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H