Relacja ze spotkania z mieszkańcami osiedla „Płońska”
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Wczorajsze spotkanie prezydenta z mieszkańcami osiedla „Płońska” było siódmym z cyklu tegorocznych zebrań. Prezydent podsumował miniony rok oraz zapowiedział działania przewidziane na bieżący. Prośby i sugestie zgłaszali mieszkańcy. Postulaty dotyczyły najczęściej nawierzchni chodników, dróg oraz ekranów dźwiękochłonnych.
W swoim podsumowaniu prezydent Kosiński ujął przede wszystkim strategiczne, ważne inwestycje oraz pozyskane przez miasto środki z Unii Europejskiej. Przedstawił sytuację budżetu miasta, zaprezentował przedsięwzięcia o dużym znaczeniu dla całego Ciechanowa jak również skupił się na kwestiach dotyczących „Płońskiej”. Mówił o rozbudowie parkingu przy ul. Armii Krajowej, w pobliżu bloku przy skrzyżowaniu z ul. Raniecką, o remoncie części chodnika przy ul. Reutta oraz remoncie chodników i nawierzchni na ul. Księcia Konrada II. Wspomniał o wybudowaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Ranieckiej, o wybudowanych fragmentach ulic św. Anny i Rzeczkowskiej, nowej pochylni dla osób niepełnosprawnych przy bibliotece przy ul. Reutta. Powiedział o ustawieniu wiaty przystankowej przy przedszkolu przy ul. Szwanke, potrójnym utrwaleniu emulsją i grysami odcinka ul. św. Jadwigi, odcinka ul. św. Franciszka oraz fragmentu ul. św. Anny.
Prezydent omówił najważniejsze plany na ten rok, dotyczące całego Ciechanowa oraz szczegóły związane z działaniami na osiedlu „Płońska”. Powiedział o drodze obwodowej, której budowa, dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania, ruszy jeszcze w tym roku i wyprowadzi ruch samochodów ciężarowych poza centrum Ciechanowa i jego granice. Przebiegać będzie między rondem Solidarności a drogą krajową nr 60 (na wysokości centrum handlowego we Władysławowie). Wśród działań zaplanowanych na najbliższe miesiące jest potrójne utrwalenie emulsją i grysami ulic św. Stanisława Kostki, św. Marka i św. Marii Magdaleny. Wyremontowany zostanie chodnik na łączniku między ul. Armii Krajowej i Reutta. Jest to teren należący do Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej MAZOWSZE, jednak miasto podpisało z nią w październiku umowę użyczenie części gruntowej nieruchomości. Otwiera to możliwość przeprowadzenia przez miasto remontu chodnika. Prezydent zapowiedział budowę oświetlenia na ul. św. Franciszka, św. Anny i Harcerskiej oraz w ramach Budżetu Obywatelskiego realizację dwóch projektów: budowy oświetlenia i chodnika w ul. Witosa (droga dojazdowa do osiedla Villa Art. i Witosa Apartaments) jak również utworzenia placu zabaw wraz z siłownią zewnętrzną na osiedlu Księcia Konrada.
Nakreślony został przebieg sprawy dotyczącej lokalizacji stacji bazowej telefonii komórkowej na prywatnej działce przy ul. Szwanke. 21 grudnia została przyjęła uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „SZWANKE”, co ma istotne znaczenie w kontekście sprzeciwu mieszkańców na lokalizację stacji.
Druga część spotkania była czasem na postulaty mieszkańców. Pytali oni o szczegóły dotyczące planowanej budowy oświetlenia ul. św. Franciszka. Pytano o możliwość utwardzenia ul. Rzeczkowskiej i św. Antoniego, o kwestie odśnieżania. Mowa była o wodociągu w ul. Świętego Antoniego. Jest to ujęte w planie inwestycyjnym ZWiK, w związku z czym koncepcja dokumentacji powstanie w tym roku, realizacja przewidziana jest na 2019 r. Padło pytanie o możliwość montażu kolejnych ekranów dźwiękochłonnych w okolicy skrzyżowania ul. Armii Krajowej i Ranieckiej. Prezydent podkreślił, że prowadzone były pomiary hałasu, które wykazały, że normy nie są przekroczone, co nie pozwala na lokalizację ekranów. Pod uwagę brane są nowe nasadzenia w tym miejscu.
Zgłaszano uwagi do nowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Ranieckiej. Mieszkańcy mówili, że dźwięk jest zbyt głośny, zielone światło na ul. Armii Krajowej świeci się za krótko, zatrzymujące się samochody ciężarowe powodują znaczną emisję spalin, sugerowali zamontowanie przycisku dla pieszych. Prezydent podkreślił, że problem ruchu ciężarówek zostanie ograniczony po wybudowaniu drogi obwodowej, natomiast kwestie techniczne samego funkcjonowania sygnalizacji poddane będą analizie.
Proszono o naprawę chodnika przy ul. Szwanke, na wysokości bloku nr 18, o dobudowanie chodnika przy ul. Harcerskiej oraz chodnika od ul. Batalionów Chłopskich, wzdłuż plebanii – do Harcerskiej. Do miejskiego projektu obejmującego doświetlenie przejść dla pieszych zgłoszono propozycję przejścia na ul. Ranieckiej. Sugerowano wymianę słupków przy chodnikach przy przejściach dla pieszych w okolicy sklepów Carrefour i Kaufland na słupki z odblaskami. Zgłaszano sprawę hałasu przy przejeździe aut po studzienkach kanalizacyjnych na ul. Płońskiej. Ul. Płońską nie zarządza miasto, ale sprawa zostanie przekazana do właściwego adresata.
Mieszkańcy zgłaszali problem śmieci na ul. Św. Anny, w okolicy McDonald’s oraz na parkingu przy ul. Harcerskiej i przy jeziorku. Pytali o rewitalizację jeziorka, na co jest dokumentacja, ale inwestycja wymaga wielomilionowych nakładów i będzie możliwa przy udziale zewnętrznego dofinansowania (obecnie nie ma programów w tym zakresie, w ramach których miasto mogłoby aplikować o środki zewnętrzne).
Zwracano również uwagę na nieczystości po psach i krytykowano niesprzątających właścicieli, którzy często także wyprowadzają psy bez smyczy i kagańców.
Dyskutowany był temat smogu. Prezydent podkreślał kompleksowe działania miasta w tym zakresie, jak inwestycje w infrastrukturę, komunikację miejską, przyłączanie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiana pieców na bardziej ekologiczne, edukacja, realizowanie założeń Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H