• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
12 maja 2023
kategoria:
Aktualności strona główna
Na zdjęciu jest mnóstwo zieleni. Z góry sfotografowano społeczny ogród, w którym będą hodowane warzywa, zioła oraz drzewa i krzewy owocowe. Środek ogrodu ma okrągły kształt i jest podzielony na sektory, między którymi przebiega sieć alejek. Ustawiono tu także cztery zadaszenia równomiernie rozmieszczone na obwodzie koła. Teren całego ogrodu ma kształt prostokąta. Jest ogrodzony. W oddali, po przeciwnej stronie drogi widać utworzoną wcześniej część Parku Ojców.
 

Prace nad pierwszym w mieście owocowo-warzywno-ziołowym ogrodem społecznym zostały zakończone. Będzie pełnił funkcje integracyjne, ekologiczne, rekreacyjne i edukacyjne. Jego uprawą zajmą się m.in. seniorzy, dzieci, młodzież i osoby z niepełnosprawnościami. Będą mogli korzystać wspólnie z plonów. Ogród zostanie otwarty dla mieszkańców w czerwcu, a już teraz zainteresowane grupy mogą zgłaszać się do sadzenia warzyw i ziół w specjalnych skrzyniach.

Społeczny, ekologiczny i edukacyjny

Ogród powstał w Miejskim Parku Ojców im. W. Pikusa przy ul. Augustiańskiej. Przedsięwzięcie ma wymiar ekologiczny i społeczny. Ogród będzie miejscem integracji, sprzyjającym budowaniu i zacieśnianiu więzi między mieszkańcami różnych pokoleń. Da możliwość spełniania swoich ogródkowych pasji tym, którzy nie posiadają takiego terenu np. przy miejscu zamieszkania. Pozwoli na prowadzenie w plenerze nowoczesnych zajęć edukacyjnych o ekologii dla dzieci i młodzieży.

– Rokrocznie tworzymy nowe zielone przestrzenie w Ciechanowie. Staramy się, aby były nietuzinkowe, atrakcyjne i przede wszystkim funkcjonalne. W ubiegłym roku powstała Zielona Poczekalnia przy dworcu PKP, trzy mini parki kieszonkowe na osiedlach, na placu Kościuszki mamy pierwszy zielony przystanek. Ogród społeczny nie tylko zdobi nowy park miejski, ale przede wszystkim będzie służył mieszkańcom – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Warzywa, owoce i zioła na 5 tys. m2 powierzchni ogrodu

Pod utworzenie owocowo-warzywno-ziołowego ogrodu społecznego ratusz przeznaczył prawie 5 tys. m2 terenu. Ogród składa się z rabat oraz warzywników w skrzyniach, przystosowanych do samodzielnego prowadzenia upraw. Wybudowano w nim alejki, zamontowano też elementy małej architektury (stoły, ławki i pergole). Teren oświetlono i ogrodzono. Będzie też objęty monitoringiem.

Pierwsze wysiewy i nasadzenia już wykonane

Pierwsze nasadzenia w skrzyniach wykonali 12 maja seniorzy (członkowie Ciechanowskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Koła Seniorów Kamienica W18) i dzieci (uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ciechanowie), którym towarzyszył prezydent Ciechanowa. Objęły m.in. siew marchwi, rzodkiewek, buraków, pietruszki, musztardowca czy roszponki. W skrzyniach rosnąć będą też pomidory koktajlowe, pietruszka, por, seler naciowy i korzeniowy, szczypiorek, sałata, rukola, koper, egzotyczny żeń szeń oraz zioła (tymianek, szałwia lekarska, melisa, oregano, bazylia, rozmaryn, cząber, kolendra, curry czy lubczyk).

Strefa nasadzeń ziół i warzyw to tylko część ciechanowskiego ogrodu społecznego. Posadzono również stare odmiany jabłoni, inne drzewa i krzewy owocowe oraz winorośle.

Ogród będzie dostępny od czerwca

Ogród będzie udostępniony mieszkańcom w czerwcu, codziennie w godzinach od 7.00 do 21.00. Udział w jego prowadzeniu jest bezpłatny, podobnie jak późniejsze korzystanie z plonów przez osoby zaangażowane w jego pielęgnację. Społeczny charakter ogrodu wyklucza możliwość prowadzenia na jego terenie działalności gospodarczej czy zarobkowej.

Do nasadzeń mogą się zgłaszać dziesięcioosobowe grupy mieszkańców

Amatorom uprawy warzyw, owoców czy ziół miasto udostępni bezpłatną możliwość korzystania z elementów infrastruktury: zbiornika z wodą na potrzeby prowadzenia ogrodu, nieodpłatnego korzystania z narzędzi ogrodniczych. Mieszkańcy zainteresowani użytkowaniem skrzyń do nasadzeń (grupy co najmniej 10 osób) mogą już zgłaszać się do Urzędu Miasta (Wydział Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska, Referat Zieleni Miejskiej i Ochrony Środowiska, tel. +48 23 674 92 68, pokój nr 22, parter).

Finansowanie - 100 tys. zł z samorządu województwa mazowieckiego

Budowa ogrodu społecznego była możliwa m.in. dzięki pozyskanym przez ratusz środkom finansowym. 100 tys. zł na ten cel pochodzi od samorządu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022”.

Warto też podkreślić, że miasto wspiera każdego roku pasjonatów ogrodnictwa poprzez dofinansowania dla rozwoju i modernizacji infrastruktury Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Ciechanowie. Także w tym roku ROD mogą skorzystać z dofinansowania nawet 80% wartości inwestycji obejmujących: budynki i budowle, ogrodzenia, drogi i alejki ogrodowe, place zabaw, świetlice, sieci wodociągowe i energetyczne oraz inne, które mają wpływ na poprawę warunków korzystania z ROD przez działkowców lub zwiększające dostępność lokalnej społeczności do terenu.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H