• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU

Nagranie [00:01:00]

Transkrypcja tekstowa nagrania

[00:00:00]

[LEKTOR - KAROL WÓJCICKI]

[LEKTOR] – Park nauki w Ciechanowie. Możecie stać się tutaj prawdziwymi konstruktorami, doświadczyć iluzji optycznej, a także zrozumieć jak działa prawdziwa wieża ciśnień.

Karol Wójcicki chodzi wokół wieży ciśnień i mówi. Gestykuluje, co jakiś czas wskazuje lub spogląda na wieżę ciśnień.

Wieża widziana z góry. U jej podnóża widać Park Nauki Torus łukiem okalający ją od strony południowej. Na dachu Parku nauki rośnie trawa. Podobnie jak wokół samej wieży. Po południowej stronie parku biegnie ulica Płocka. Między parkiem i ulicą mieszczą się parkingi. Po wschodniej stronie obiektu, od parkingów biegnie ścieżka i podjazd prowadzący do samej wieży.

[00:00:08]

[LEKTOR] - To właśnie przy tej niezwykłej, pięknie podświetlonej i zrewitalizowanej wieży ciśnień, zwieńczonej czymś w rodzaju oponki nazywanej torusem, powstało niezwykłe miejsce, w którym nauka łączy się z zabawą, a naukowe teorie zobaczycie w praktyce.

Zdjęcia wykonane z drona, który wzniósł się centralnie nad torus. Doskonale widać kształt wielkiej opony z otworem w środku. Przez ten otwór w widać skrętny układ długich elementów podstawy wieży. Torus wieży widziany z boku. Dron lata na wysokości zbiornika.

Dzieci bawiące się i wykonujące doświadczenia w sali ekspozycyjnej Parku Nauki Torus.

Dziewczynka jeździ na urządzeniu które po wciśnięciu przycisku dostarcza sprzężone powietrze do poduszek umniejszonych w podstawie urządzenia i pozwala poruszać się po wyznaczonym kole.

Dzieci przesypują piasek w eksponacie „Zamkowy krajobraz”. Rzutnik nakłada na piasek obraz mapy hipsometrycznej, która zmienia się wraz z przesypywanym piaskiem.

[00:00:26]

[LEKTOR] - Możecie doświadczyć tutaj zasad działania aerodynamiki i zobaczyć na własne oczy najprawdziwszą plazmę.

Chłopiec wrzuca do kosza piłkę używając strumienia powietrza z rury o szerokim przekroju

Ręce dzieci dotykających kuli plazmowej, wewnątrz której odbywają się wyładowana elektryczne.

Karol Wójcicki stoi przy wieży ciśnień i mówi.

[00:00:30]

[LEKTOR] - Jak dla mnie – strzał w dziesiątkę. Nasi zwiedzający są podobnego zdania. Nudzić nie będą się tutaj ani dorośli, ani dzieci.

K. Wójcicki i dziewczynka znajdują się w pokoju Amesa, w którym podłoga i ściany składają się z trapezów. Zachodzi w nim zjawisko zaburzające ocenę rzeczywistych rozmiarów postaci, które sprawia wrażenie, że dziewczynka stojąca w lewym rogu jest wyższa niż osoba stojąca w prawym rogu. Mężczyzna i dziewczyna zmieniają się miejscami. Wtedy dziewczynka wydaje się malutka, a K. Wójcicki dużo większy.

[00:00:43]

[KAROL WÓJCICKI] Dlatego nie zastanawiajcie się ani przez moment, tylko kupujcie bilety i przyjeżdżajcie do Ciechanowa.

Dzieci budują most z piankowych prostokątnych klocków. Na kolejnym ujęciu dzieci budują budowle z małych podłużnych klocków magnetycznych, umieszczając je pomiędzy przęsłami mostu oraz na stole pokrytym siatką.

Ujęcie całej sali. Bawiące się w grupach dzieci.

[00:00:48]

[LEKTOR] - Szczegółowe informacje i bilety online znajdziecie na stronie internetowej parknaukitorus.pl.

Dziewczynka ma na głowie czarną opaskę z napisem Torus. Opaska wykonana z neoprenu z elektrodami odbierającymi fale mózgowe.

Zbliżenie na twarz dziewczynki z czarną opaską.

Karol Wójcicki przechadza się wokół wieży.

[00:00:53]

[LEKTOR] - Zapraszam serdecznie. Karol Wójcicki, popularyzator nauki.

Przez chwilę w tle słychać delikatną, lekką muzykę.

Logo Parku Nauki Torus w kształcie Napisu TORUS, w którym litera „O” ma kształt pionowo ustawionego torusa wieży. Pod spodem, małymi literami napis: „Park Nauki w Ciechanowie”.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H