Urząd Miasta Ciechanów
https://www.umciechanow.pl//main/aktualnosci/Zakonczono-remont-pomnika-orla/idn:7667
Drukuj grafikę : tak / nie

Zakończono remont pomnika orła

25 października 2023
kategoria:
Aktualności strona główna
Pomnik poświęcony Pamięci Mieszkańców Ziemi Ciechanowskiej Poległych i Pomordowanych w czasie II Wojny Światowej. Taki napis znajduje się na niskim, szerokim granitowym postumencie, na którym stoi popiersie orła z dumnie uniesionym dziobem i głową skierowaną w lewo (w lewo patrzącego na zdjęcie). Skrzydła orła przypominają skrzydła samolotu, ale nie są poziomo rozłożone na boki. Sterczą pionowo, sięgając wysoko ponad głowę orła. Na skrzydłach na wysokości piersi orła znajdują się ciemne płaskorzeźby, przedstawiające walczących i ginących żołnierzy. Po lewej stronie pomnika stoi tablica informacyjna. Placyk przed pomnikiem wyłożono kostką. Pomnik stoi na tle bujnej jesiennej już zieleni zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Dolina Rzeki Łydyni.
 

Miasto zakończyło restaurację oraz konserwację pomnika upamiętniającego mieszkańców ziemi ciechanowskiej poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Prace wykonano ze względu na zły stan techniczny obiektu. Na ich przeprowadzenie ratusz pozyskał dofinansowanie z programu „Mazowsze dla miejsc pamięci”.

Pomnik orła znajdujący się u zbiegu ul. Tatarskiej i ul. 17 Stycznia oczyszczono, wykonano nowy postument z granitu i zmieniono na nim inskrypcję. Obecnie brzmi ona: „PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW ZIEMI CIECHANOWSKIEJ POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ”. Treść została zaproponowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Oddaje ona ideę inicjatorów budowy pomnika, prawdę historyczną i przybliża ją współczesnym.

Przy pomniku ustawiono tablicę informującą o historii pomnika. Pozwala ona zapoznać się z sylwetkami inicjatorów i okolicznościami powstania monumentu.

Ideą powstania pomnika było upamiętnienie ofiar II wojny światowej, okazanie czci walczącym i poległym w latach 1939-1945. Inicjatorem przedsięwzięcia był Tadeusz Grzankowski - twórca Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Pomysł budowy pomnika pojawił się w 1966 r.

W 1979 r. powstał 20-osobowy Społeczny Komitet Budowy Pomnika. W jego Prezydium znaleźli się działacze zasłużeni dla Ciechanowa i wolności kraju. Poza Tadeuszem Grzankowskim byli to: Bolesław Kamiński, Alfred Borkowski, Robert Bartołd, Aleksander Kociszewski, Edward Lewandowski, Jan Korzybski, Wacław Pikus i Władysław Jabłoński. To mieszkańcy zasłużeni w walkach o wolność Ojczyzny, społecznicy z bogatym wykształceniem i doświadczeniem.

Komitet uzupełniły osoby osobiście dotknięte tragedią wojny, m.in. więźniowie obozów koncentracyjnych (Walerian Łebkowski, Henryk Gralewski, Kazimierz Rzeczkowski), żołnierze września, powstania warszawskiego i członkowie ruchu oporu (Józef Dworakowski, Józef Piotrowski, Czesław Pazyra, Zygmunt Kamiński) oraz bliscy osób, które doświadczyły tragedii wojny: Dorota Nitowska i Kazimierz Konwerski.

W skład komitetu weszły również osoby wskazane przez ówczesne władze (prezydent Ciechanowa Tadeusz Czyżewski, Andrzej Fronczak, Alfons Skomski, Jan Sobecki, Kazimierz Załuski), a honorowym przewodniczącym został wojewoda ciechanowski Jerzy Wierzchowski.

Po utworzeniu SKBP wystosowano apel do mieszkańców Ciechanowa w celu zachęcenia ich do poparcia inicjatywy budowy pomnika i wzięcia udziału w zbiórce pieniędzy. Następnie rozpisano konkurs na projekt monumentu. Z 10 propozycji wybrano projekt warszawskiego rzeźbiarza Henryka Wróblewskiego. Pomnik wykonano z nierdzewnej blachy w Zakładzie Remontowym Maszyn Budowlanych „ZREMB” w Ciechanowie. Został odsłonięty 17 stycznia 1988 r. w 43. rocznicę zakończenia okresu okupacji niemieckiej Ciechanowa.

W minionych latach pomnik ulegał stopniowej degradacji m.in. z uwagi na warunki atmosferyczne. W 2023 roku na przeprowadzenie prac remontowych Miasto Ciechanów pozyskało blisko 100 tys. zł z programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”.