XIII-wieczne Manewry Rycerskie
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Byli wśród nich: Bractwo Rycerskie Zamku Grodno z Wałbrzycha, Zakonny Dom Lubelski, Vadim Parkhimovich z Białorusi, Bractwo Rycerskie Chorągiew Trzy Dęby z Pszczyny, Ericius z Mielca, Sabat z Warszawy, Kompania Segersena Warszawa, Zakon Calatrawa z Warszawy, Smocza Kompania z Warszawy, Fiodor Biały z drużyną z Warszawy, Draconia – Poczet Rycerza Gotarda ze Służewca, Kompania czarnego Gryfa z Gdańska, Legion Ojca Dyrektora z Torunia, Poznańska Rota Zaciężna, Illo Tempore – Koło Rekonstrukcji Kultury Materialnej XIII wieku z Częstochowy, V Banderia Miast Hanzeatyckich z Gdańska, Łukasz Gromada z drużyną z Warszawy, Obrońcy Akki, Białostockie Bractwo Rycerskie, Katarzyna Ozdowska i Tomasz Wytrębowicz, Kompania św. Mikołaja z Gdańska, Bractwo Fortis z Podlasia, Omac z Warszawy oraz Łomżyńska Grupa Odtwórstwa Historycznego „Spiritus Temporis”.
W programie dwudniowej imprezy znalazły się inspirowane średniowieczem konkursy, turnieje i zabawy. Bieg dla dam zatytułowany „Mstliwa niewiasta” wygrała Magda zwana Karpatką. Wśród łuczników najlepszy okazał się Piotr z Mielca. Kulminacyjnym punktem manewrów był szturm na obozowisko. Przed rozpoczęciem widowiskowej bitwy w sali gotyckiej Zamku po łacinie odprawiona została msza święta w obrządku przedtrydenckim. Rycerzy pobłogosławił ksiądz. W walce zmierzyło się ciężko- i lekkozbrojne rycerstwo. Po zaciętych starciach obóz został zdobyty.
Organizatorami XIII-wiecznych Manewrów byli: Prezydent Miasta Ciechanów, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i Łomżyńska Grupa Odtwórstwa Historycznego „Spiritus Temporis”. Turniej został zrealizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm Jutra”.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H