• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
06 listopada 2024
kategoria:
Aktualności strona główna
Grafika z informacją o wystawie w Studiu. Tekst: Wystawa PlantStoria; 15 listopada 2024, godz. 17.00; COEK Studio; ul. 17 Stycznia 56A; Ciechanow Ogrodowe Przedmieście Gartenvorstadt Zichenau. Tło grafiki w kolorze wojskowej zieleni przypomina stare mapy.
 

15 listopada w Ciechanowie odbędzie się wernisaż wystawy zrealizowanej przez Pilecki-Institut Berlin we współpracy ze Stowarzyszeniem Traffic Design, Ciechanowskim Ośrodkiem Edukacji Kulturalnej Studio i Miastem Ciechanów. „Plantstoria” nawiązuje do historii zaprojektowanej w czasie II wojny światowej dzielnicy „Bloki”, pierwotnie planowanej jako przedmieście-ogród.

„Plantstoria” opowiada o ciechanowskim osiedlu „Bloki”, które powstało na początku lat czterdziestych XX wieku. Dzielnica miała zapewnić nową bazę mieszkaniową dla urzędników III Rzeszy i ich rodzin, osiedlających się w stolicy nowo założonej rejencji Prus Wschodnich, Regierungsbezirk Zichenau. Obszar został zaprojektowany przez Niemców jako „Gartenvorstadt” (przedmieście-ogród). Ogromne połacie terenu zostały zabudowane tak, aby przestrzenie pomiędzy budynkami mogła wypełniać bujna roślinność. Współcześnie, mimo późniejszego zagęszczenia zabudowy mieszkaniowej, osiedle jest skąpane w zieleni.

Autorką wystawy jest Barbara Nawrocka – stypendystka programu Ćwiczenie Nowoczesności w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Jak podkreśla:

Utopijna wizja Ebenezera Howarda z końca XIX wieku doczekała się licznych, choć nieidealnych realizacji, interpretacji i wypaczeń. Niekiedy stanowiła również narzędzie kolonizacji podbitych terenów. Przyglądam się historii powstania jednego z osiedli w Polsce, zaprojektowanego i zbudowanego przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Podobne założenia mieszkalne, z ich charakterystyczną architekturą możemy znaleźć w wielu miastach w Polsce. Mówimy o nich “poniemieckie”, albo ”Berlinek”.

Wystawa „Plantstoria” swoją premierę miała podczas tegorocznego Weekendu Architektury w Gdyni. 15 listopada zostanie zaprezentowana w Ciechanowie. Jej wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00 w siedzibie COEK Studio (ul. 17 Stycznia 56A). W otwarciu wystawy będzie uczestniczyła jej autorka.

Wystawa będzie prezentowana w COEK Studio do 31 grudnia 2024 roku.

Organizatorami i współorganizatorami są:

  • Pilecki-Institut Berlin,
  • Program Exercising Modernity,
  • Stowarzyszenie Traffic Design,
  • Miasto Ciechanów,
  • miejska jednostka kultury COEK Studio.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H