Współpraca samorządów przy aplikowaniu o środki na OZE
- kategoria:
- Aktualności strona główna
W piątek, 29 lipca, prezydent Krzysztof Kosiński podpisał umowę partnerską z przedstawicielami Glinojecka, Opinogóry Górnej oraz Strzegowa. Samorządy będą współpracować przy przygotowywaniu wspólnego projektu dotyczącego systemów odnawialnych źródeł energii, który umożliwi aplikowanie o środki unijne. Efektem pozyskania środków mają być m.in. instalacje paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła w zgłoszonych gospodarstwach domowych mieszkańców czterech współpracujących.
Zawarta umowa dotyczy partnerskiej współpracy samorządów na etapie prac przygotowawczych projektu pn. „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta Ciechanów, Gminy Glinojeck, Gminy Opinogóra Górna oraz Gminy Strzegowo” przewidzianego do aplikowania w ramach Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Umowę podpisali: prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck Waldemar Godlewski, wójt Gminy Opinogóra Górna Piotr Czyżyk oraz wójt Gminy Strzegowo Wiesław Zalewski.
Gmina Miejska Ciechanów w miesiącu czerwcu br. Informowała mieszkańców o planowanych działaniach, m.in. zamieszczając na stronie internetowej urzędu ankiety dotyczące zapotrzebowania mieszkańców na instalacje paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła do c.w.u. przy założeniu otrzymania dofinansowania ze środków zewnętrznych. W Ciechanowie zadeklarowano 167 instalacji. W Glinojecku 156, w Opinogórze Górnej 160, W Strzegowie 63.
Zawarcie partnerstwa dla wspólnego celu związanego ze zwiększeniem udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, podejmowania działań chroniących środowisko na obszarze czterech samorządów zwiększa szanse na otrzymanie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Do 23 września zostanie zawarta umowa partnerska odnosząca się do wszystkich etapów przygotowania, realizacji, wdrożenia oraz utrzymania rezultatów projektu. Umowa ta będzie stanowiła załącznik do wniosku o dofinansowanie projektu.
Ciechanów 25 lutego przyjął uchwałę „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Ciechanów”. Główne cele strategiczne wskazane w PGN zakładają, że Ciechanów stanie się miastem o wysokim poziomie redukcji emisji gazów cieplarnianych, racjonalnego wykorzystania energii oraz wzrostu udziału wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Określone w opracowanym dokumencie działania, polegające m.in. na montażu na budynkach użyteczności publicznej i wewnątrz nich instalacji wykorzystujących odnawialne, rozwój rozproszonych źródeł energii jakimi są mikroinstalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, instalacje pomp ciepła – wpisują się w zakres planowanego projektu, będącego przedmiotem porozumienia samorządów.
Zawarte dziś porozumienie ustala wzajemne zobowiązania organizacyjne i finansowe, związane z etapem przygotowawczym do aplikowania o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partner wiodący Gmina Miejska Ciechanów odpowiedzialna jest w szczególności za opracowanie niezbędnej dokumentacji do wniosku o dofinansowanie (wybór i rozliczenie wykonawcy programu funkcjonalno-użytkowego oraz studium wykonalności, opracowanie i złożenie wniosku do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w imieniu zawartego partnerstwa, za koordynowanie działań partnerstwa, zapewnienie sprawnego systemu komunikacji, prawidłowości operacji finansowych oraz upowszechnianie informacji o nim i jego celach.
Partnerzy projektu (Gmina Glinojeck, Gmina Opinogóra Górna, Gmina Strzegowo) odpowiadają za przekazanie Gminie Miejskiej Ciechanów niezbędnych danych do przygotowania niezbędnej dokumentacji przygotowawczej oraz aplikacyjnej z zakresu dotyczącego każdego z partnerów.
Zaangażowanie finansowe partnerów określono w oparciu o zadeklarowaną przez nich ilość instalacji systemów odnawialnych źródeł energii, co przełożyło się na procentowe partycypowanie w kosztach etapu przygotowawczego.
– Tworzymy samorządową koalicję na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii, które mają znaleźć się w domach mieszkańców czterech współpracujących gmin. Wspólnie, jako cztery samorządy, możemy działać skuteczniej, bo zwiększamy swoje szanse na otrzymanie pieniędzy europejskich. Takie partnerstwo da nam większą siłę przebicia – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Prezydent podkreśla, że niekorzystne zmiany klimatu, związane z emisją dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery to duży problem współczesnych czasów, w związku z czym konieczne jest zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze energetycznej.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H