• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
15 kwietnia 2016
kategoria:
Aktualności strona główna

Dziś Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ciechanowie wypłacił w ramach programu „Rodzina 500+” pieniądze na 165 dzieci. Wydano i wystawiono 126 decyzji, łącznie przygotowano już 303 decyzje. Począwszy od dziś, świadczenia będą systematycznie wypłacane. Wnioski są na bieżąco rozpatrywane, MOPS do wczoraj przyjął 1666 wniosków.

Przez cały kwiecień MOPS, który jest realizatorem programu, otwarty będzie od poniedziałku do piątku aż do godziny 18.00. Prócz wydłużenia czasu pracy ośrodka, wprowadzono szereg rozwiązań umożliwiających sprawną obsługę spraw związanych z programem „Rodzina 500+”. Pod tym kątem została inaczej zagospodarowana przestrzeń, pracowników wspierają cztery osoby, zatrudnione przez Urząd Pracy.

– Staramy się, by wszystko przebiegało jak najsprawniej, by jak najszybciej możliwe były wypłaty świadczeń. Jeżeli widzimy jakiekolwiek braki lub błędy we wnioskach, od razu dzwonimy, zapraszamy do placówki, informujemy czego brakuje, co należy jeszcze zrobić. Staramy się możliwie przyspieszać wszelkie procedury. Przypominam, wnioski można składać do 1 lipca, nic nie przepadnie, świadczenia będą wypłacane z wyrównaniem od 1 kwietnia – powiedziała dyrektor MOPS Małgorzata Szerszeń.

Wnioski można składać osobiście w siedzibie MOPS przy ul. Sienkiewicza 32 w Punkcie Obsługi Interesanta na I piętrze lub wysyłać pocztą. Osoby posiadające podpis elektroniczny lub profil zaufania mogą składać wnioski drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej CSIZS (emp@tia) lub platformy e-PUAP. Można je również składać poprzez system teleinformatyczny udostępniany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, banki krajowe świadczące usługi drogą elektroniczną.

W pierwszym okresie realizacji programu, od 1 kwietnia do 1 lipca, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata nastąpi w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku z kompletem wymaganych dokumentów. Jeśli wniosek zostanie złożony w tym czasie, rodzice otrzymają wyrównanie wstecz od 1 kwietnia. W kolejnych miesiącach, po 1 lipca 2016 roku, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Świadczenie wypłacane będzie przelewem na konto podane przy składaniu wniosku, istnieje również możliwość pobierania świadczenia w kasie MOPS. Wnioskodawcą może być jeden z rodziców, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka – czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka. W przypadku rozwodu rodziców, rodzic z którym dziecko nie mieszka nie będzie mógł wnioskować o świadczenie wychowawcze na to dziecko. Prawo do świadczenia wychowawczego ma rodzic, przy którym dziecko ma ustalony pobyt. W przypadku opieki naprzemiennej świadczenie jest podzielne stosownie do sprawowanej opieki.

Świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko (do ukończenia 18 roku życia) przyznawane będzie bez względu na osiągnięty dochód rodziny.

Świadczenie wychowawcze przyznaje się w wysokości  500 złotych miesięcznie na dziecko, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego lub do dnia w którym uprawnione dziecko kończy 18 lat. Pierwszy okres zasiłkowy jest wydłużony i obejmuje czas od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku. Kolejne obejmują okres od 1 października do 30 września.

Świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko (jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18 roku życia) przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł. Jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne lub dziecko powyżej 16-go roku życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

Dla osób ubiegających się o świadczenie wychowawcze  na pierwsze dziecko ustala się dochód poprzez wyliczenie dochodu za 2014 rok wszystkich pełnoletnich członków rodziny. Jeśli w trakcie pobierania świadczenia nastąpi uzyskiwanie nowego  dochodu, mające wpływ na prawo do świadczenia (np. podjęcie zatrudnienia, nabycie uprawnień do renty), należy o tym fakcie niezwłocznie powiadomić organ wypłacający (w przypadku zwiększenia dochodu świadczenie nie będzie przysługiwać na pierwsze lub jedyne dziecko). Analogicznie, jeśli w trakcie okresu świadczeniowego nastąpi utrata dochodu, należy niezwłocznie powiadomić organ wypłacający świadczenie.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli dziecko  pozostaje w związku małżeńskim, zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba, że przepisy unijne mówią inaczej – świadczenie wychowawcze podlega koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Szczegółowe informacje na temat przyznawania i wypłaty świadczenia wychowawczego czy kwestii dokumentów można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, dzwoniąc pod numer telefonu 23 672 20 91 wew.13. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Urząd uruchomił specjalną infolinię, działającą w dni robocze w godzinach 8.00-16.00 (22 695 71 22).

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H