W Ciechanowie powstał klaster energetyczny
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Miasto i Elektrociepłownia Ciechanów utworzyły klaster energii. Jego celem jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego miasta i efektywna dystrybucja lokalnie produkowanej energii. Klaster ma także przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w Ciechanowie.
Miasto i Elektrociepłownia Ciechanów (wcześniej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) zawarły porozumienie w celu efektywnego wytwarzania, magazynowania, równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i paliw lub obrotu nimi. Jego celem jest również umożliwienie inwestowania w nowe technologie i rozwój. Współpraca jest konsekwencją rozwoju sektora energetycznego w Ciechanowie.
Chodzi o stworzenie lokalnego modelu samowystarczalności energetycznej
Klaster powołano m.in. w związku z niestabilnością cen energii w Polsce, którą sprzedają rządowi monopoliści. Od września 2023 r. energię elektryczną w Ciechanowie produkuje Elektrociepłownia powstała z przekształcenia i poszerzenia działalności przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Obecnie to jeden z niewielu tego typu podmiotów w kraju, którego jedynym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego.
Na modernizację systemu energetycznego w ostatnich kilku latach spółka przeznaczyła 80 mln zł, w tym prawie 30 mln z UE
Wybudowała nowe źródło kogeneracyjne na gaz i elektrociepłownię wykorzystującą biomasę (zrębki). Dzięki temu energia wytwarzana lokalnie jest dla miasta znacznie tańsza (o około 20%) niż do tej pory kupowana od państwowych spółek. Poza aspektem ekonomicznym istotne jest też poniesienie poziomu bezpieczeństwa dostaw energii dla miasta, np. na wypadek poważnej awarii zasilania konwencjonalnych systemów dostaw zewnętrznych.
Klaster energetyczny daje też nowy impuls rozwojowy dla miasta
– Wykorzystanie energii produkowanej w kogeneracji odciąży budżet miasta. Utworzenie klastra otwiera nam nowe możliwości do aplikowania o środki zewnętrzne na kolejne inwestycje. Mamy też nowy potencjał, by zachęcić inwestorów do lokalizowania inwestycji dających zatrudnienie – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Klaster jest otwarty dla wytwórców OZE, którzy mogą aplikować do członkostwa w organizacji. Jednym z celów jego powstania jest też dywersyfikacja w energetyce Ciechanowa, wspieranie innowacyjnych technologii w zakresie efektywnego zarządzania energią i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Klaster będzie rejestrowany od stycznia 2024 r. w rejestrze klastrów Urzędu Regulacji Energetyki, następnie u Operatora Systemu Dystrybucyjnego, dzięki czemu miasto i Elektrociepłownia uzyskają rabaty na dystrybucję energii elektrycznej.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H