• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
03 lutego 2022
kategoria:
Aktualności strona główna
Grafika przekazuje ideę niemarnowania żywności. Na białym tle znajduje się tytuł projektu: #Społeczności nie marnują, pod nim rysunek, a na samym dole logo Banku Żywności w Ciechanowie. Rysunek przedstawia zależność między niemarnowaniem jedzenia i oszczędzaniem wody. Dzięki zawiniętym (załamanym) strzałkom na szczycie i u podstawy, rysunek zamyka się w kształcie trójkąta. Na rysunku po lewej znajduje się jabłko i bochenek chleba. Zawinięta w połowie strzałka na szczycie trójkąta prowadzi od produktów spożywczych do słoika z naklejką i butelki. Od przetworów, dzięki którym można przechować nadmiar jedzenia, druga zawinięta strzałka (po prawej stronie podstawy trójkąta) prowadzi do kranu, z którego kapie kropla wody. Trzecia zawinięta strzałka (u podstawy po lewej) prowadzi z powrotem do jabłka i bochenka chleba.
 

Bank Żywności w Ciechanowie przy wsparciu miasta zaangażuje społeczności ciechanowskich osiedli do wypracowania rozwiązań ograniczających skalę marnowania żywności i poszukiwania dobrych praktyk „Zero waste”. Grupa inicjatywna stworzona z aktywistów, społeczników, przedstawicieli biznesu i samorządu przygotuje też lokalną kampanię edukacyjną na temat idei niemarnowania i zrównoważonej konsumpcji. Zadanie będzie realizowane w ramach współpracy lokalnych Banków Żywności z pięcioma miastami w kraju.

Celem projektu „#Społeczności nie marnują” jest promocja idei „Zero waste” na szczeblu lokalnym oraz budowanie dialogu z samorządem na rzecz uwzględnienia tego typu działań w politykach publicznych. W mieście zadanie zainicjował Bank Żywności w Ciechanowie, który także w tym roku będzie realizował zadania na rzecz lokalnej społeczności między innymi w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych.

Działający w mieście aktywiści, społecznicy, przedstawiciele biznesu oraz samorządu wspólnie z animatorem z Banku Żywności w Ciechanowie stworzą grupę inicjatywną, której zadaniem będzie zaangażowanie lokalnych społeczności pięciu ciechanowskich osiedli do podjęcia działań ograniczających skalę marnowania zasobów. Prace grupy będą miały na celu zidentyfikowanie problemów i znalezienie proekologicznych rozwiązań oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie „Zero waste” i zrównoważonej konsumpcji. Ważnym elementem projektu jest budowanie dialogu z samorządem na rzecz uwzględnienia tego typu działań w politykach publicznych.

Do uczestnictwa w ogólnopolskim projekcie Federacji Polskich Banków Żywności w ramach programu Aktywni Obywatele − Fundusz Krajowy zaproszono pięć spośród trzydziestu dwóch działających w Polsce Banków Żywności: BŻ w Ciechanowie, BŻ im. M. Edelmana w Łodzi, Kielecki Bank Żywności, BŻ w Olsztynie oraz Bank Żywności SOS w Warszawie.

Powstanie też kampania edukacyjna dotycząca tematyki niemarnowania zasobów oraz e-book, w którym znajdą się analizy doświadczeń wszystkich pięciu miast biorących udział w projekcie.

Zadanie wpisuje się w miejską politykę z zakresu ekologii i ochrony zdrowia. W ostatnich miesiącach Bank Żywności w Ciechanowie przy wsparciu ratusza organizował m.in. obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności (29 września) i program edukacyjny realizowany w szkołach pod hasłem „Ciechanowski Tydzień Niemarnowania".

Ciechanów promuje też foodsharing, czyli dzielenie się wartościowym jedzeniem z osobami potrzebującymi w ramach lokalnej społeczności. Przy budynku MOPS (ul. Sienkiewicza 32D) miasto udostępniło Ciechanowską Jadłodzielnię. Do oznaczonej lodówki można całodobowo oddawać jedzenie, które nadaje się do spożycia. Skorzystać z niego może nieodpłatnie każdy chętny.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H