Urząd Miasta Ciechanów
https://www.umciechanow.pl//main/aktualnosci/Ruszylo-asfaltowanie-obwodnicy-wschodniej-Ciechanowa/idn:5865
Drukuj grafikę : tak / nie

Ruszyło asfaltowanie obwodnicy wschodniej Ciechanowa

15 listopada 2018
kategoria:
Aktualności strona główna
Duże drogowe maszyny równają nawierzchnię jezdni. Pierwszy jedzie wale równający część pasa drogowego. Za nim maszyna obejmująca całą szerokość jezdni. Przy tej większej maszynie jest kilku robotników. Po lewej stronie pola, a za nimi domy mieszkalne. Po prawej na polach rząd słupów wysokiego napięcia
 

Budowa obwodnicy wschodniej weszła w kolejną fazę – jeszcze w tym roku, przed zimą ułożona zostanie pierwsza warstwa asfaltu. Asfaltowanie rozpoczęło się od strony drogi krajowej nr 60, na wysokości centrum handlowego we Władysławowie.

Pierwsza warstwa z betonu asfaltowego będzie miała 7 cm grubości. Układanie drugiej warstwy planowane jest po zimie. Zakończenie całej inwestycji przewidziano na połowę przyszłego roku.

Wcześniej na całym odcinku drogi wykonano stabilizację cementową. Trwają ustawianie oporników, zamykających konstrukcję jezdni, trwa także układanie obrzeży i krawężników – łącznie z podbudową z kruszywa pod ścieżkę rowerową i chodnik. Układane jest okablowanie pod oświetlenie uliczne. Na ukończeniu jest przebudowa podziemnych kolizji elektroenergetycznych oraz budowa kanalizacji deszczowej. Zakończyły się roboty związane z przebudową sieci wodociągowej, drenarskiej i urządzeń wodnych (rowy, przepusty). Przebudowano skrzyżowanie z drogą krajową nr 60 na wysokości centrum handlowego, poprzez  zwiększenie szerokości pasa dla pojazdów skręcających w prawo. Została wykonana zatoka autobusowa (bez warstwy ścieralnej) i chodnik dla pieszych, zapewniający bezpieczne przejście do centrum handlowego.

Nowa droga będzie miała ponad 3,3 km długości. Chodniki oraz ścieżki rowerowe o nawierzchni bitumicznej powstaną po obydwu stronach jezdni. Pojawią się zatoki autobusowe z peronami, zjazdy publiczne i indywidualne. Zadanie realizuje firma Strabag.

Jednym z głównych celów jest wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych poza granice miasta. Obwodnica pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu w ulicach: Płońskiej, Armii Krajowej i Pułtuskiej, co przyczyni się do ograniczenia tzw. niskiej emisji, a co za tym idzie - lepszej jakości powietrza w mieście. Nastąpi także rozbudowa tras rowerowych oraz bezpośrednio skomunikowane zostaną osiedla: „Słoneczne” i „Płońska” z gminą Opinogóra Górna.

Koszt całego przedsięwzięcia to 22 751 648,27 zł. Miasto pozyskało 90% dofinansowanie zewnętrzne (z UE oraz budżetu państwa), w związku z czym z budżetu miasta pokryte zostanie jedynie 10% kosztów.