• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
23 lutego 2016
kategoria:
Aktualności strona główna

Wczoraj podczas sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego została podjęta uchwała, dzięki której Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Woli Pawłowskiej zostaje uwzględniony na liście Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Pozwoli to Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych pozyskiwać większą ilość odpadów i w dużo większym stopniu wykorzystywać moce przerobowe i nowoczesne technologie oraz zwiększać przychody.

Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Woli Pawłowskiej pracuje w systemie mechaniczno-biologicznym (MBP). Trafiają tu odpady z kilku gmin regionu ciechanowskiego. Moce przerobowe części mechanicznej to 50 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych i 5 tys. ton odpadów surowcowych selektywnie zebranych rocznie na dwóch zmianach. W części biologicznej przewidziano przetwarzanie 24 tys. ton frakcji drobnej wytworzonej w części mechanicznej i 2 tys. ton odpadów zielonych. Obecnie docierające do instalacji odpady stanowią mniej niż 50% mocy przerobowej instalacji i są przetwarzane w systemie jednozmianowym. Status RIPOK to możliwość lepszej gospodarki odpadami komunalnymi w regionie ciechanowskim, osiągnięcie standardów ochrony środowiska, możliwość pozyskania odpadów z dużo większego obszaru niż dotychczas. Obecnie przetwarzane są odpady z Ciechanowa i kilku gmin ościennych. Teraz możliwość dotyczy odbioru odpadów z całego regionu.

– Jest zainteresowanie naszą instalacją, będziemy podejmować intensywne działania, by pozyskiwać jak najwięcej odpadów, wykorzystywać ogromne możliwości tego nowoczesnego zakładu – powiedziała prezes PUK Ewa Szwejkowska.

Część mechaniczna przetwarzania odpadów komunalnych to hala z wydzielonym sektorem rozładunku oraz linia technologiczna ze specjalistycznymi systemami i separatorami. W ciągu technologicznym są kabiny sortownicze, w których są ręcznie sortowane są poszczególne frakcje odpadów surowcowych jak szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe. Frakcje palne wydzielane  ze zmieszanych odpadów komunalnych jako komponent do produkcji paliwa alternatywnego tzw. RDF przekazywane są wyspecjalizowanym firmom. Frakcja drobna odpadów do 80 mm, wydzielona ze zmieszanych odpadów, trafia do części biologicznej instalacji. Odpady balastowe, których nie można wykorzystać gospodarczo przewożone są do unieszkodliwiania na składowisku. 

Część biologiczna instalacji służy do kompostowania wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych frakcji drobnej do 80 mm. Składa się ona z betonowych modułów ze specjalistycznymi systemami oraz z placu dojrzewania odpadów. W zamkniętych modułach, tzw. „biodegmach" odpady przechodzą fazę intensywnego kompostowania po czym trafiają na plac dojrzewania. W wyniku tych procesów uzyskiwany jest tzw. „stabilizat”, który jako odpad bezpieczny dla środowiska można zdeponować na składowisku powiązanym z RIPOK. Na składowisko trafia między innymi balast posortowniczy czy odpady budowlane.

Nowe systemy i technologie w zakresie przetwarzania wpływają na zmniejszenie odpadów przeznaczonych do składowania, co jest bardzo istotne w kontekście ochrony środowiska.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H