• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
12 lipca 2017
kategoria:
Aktualności strona główna
Oznakowanie z nazwą ulicy Gwardii Ludowej. W tle inne oznakowanie drogowe informuje o niedalekim rondzie. Za nimi fragment budynku wiekorodzinnego
 

W związku z przyjętą przez polski parlament tzw. ustawą dekomunizacyjną, rady gmin w całym kraju muszą nadać nowe nazwy m.in. ulicom, których dotychczasowe nazwy symbolizowały komunizm bądź inny ustrój totalitarny. W Ciechanowie, według opinii IPN zmiany nazwy wymaga 5 ulic, w przypadku 2 wystarczą uchwały z nowym uzasadnieniem istniejących nazw. Uwagi do zgłoszonych wniosków mieszkańcy mogą wnosić do 25 lipca.

W Ciechanowie, na podstawie ustawy, do zmiany, kwalifikują się ulice: Gwardii Ludowej, Michała Gwiazdowicza, Osiedle Świerczewskiego, Kazimierza Pijanowskiego i Kazimierza Tomaszewskiego. W przypadku ulic 17 Stycznia oraz Wyzwolenia może zostać ta sama nazwa pod warunkiem zmiany charakteru jej znaczenia, poprzez podjęcie stosownej uchwały.

Zgodnie z uchwalonym przez Radę Miasta Ciechanów regulaminem nadawania nazw obiektom miejskim w Ciechanowie, do Komisji Spraw Społecznych i Spraw Obywatelskich można było składać propozycje zmian nazw ulic. Zgodnie z decyzją przewodniczącej Rady Miasta wnioski przyjmowane były do 8 czerwca. Do 10 wniosków, które spełniały wymogi formalne, mieszkańcy mogą obecnie zgłaszać uwagi. 9 wniosków związanych jest z ustawą dekomunizacyjną, jeden to propozycja dla nieposiadającego nazwy ronda. Uwagi w formie pisemnej należy kierować do Komisji Spraw Społecznych i Spraw Obywatelskich do 25 lipca. Następnie wnioski będą procedowane na wznowionym nadzwyczajnym posiedzeniu tej komisji, zaplanowanym na 3 sierpnia. Pod głosowanie będą poddane prawdopodobnie na sierpniowej sesji Rady Miasta.

Względem ulicy Gwardii Ludowej są trzy propozycje. Wniosek w sprawie zmiany nazwy na Stanisława Borodzicza złożyła grupa radnych PiS. Z inicjatywą uchwałodawczą dotyczącą propozycji zmiany nazwy na Gwardii wystąpiło 274 mieszkańców tejże ulicy, poparł ją zarząd osiedla „Alksandrówka II”. O nazwę Adama Rzewuskiego wnioskuje 216 osób, w tym 3 osoby będące mieszkańcami ul. Gwardii Ludowej.

Zmianę nazwy ul. Michała Gwiazdowicza na Łukasza Cieplińskiego zaproponowała grupa radnych PiS. Również grupa radnych PiS wnioskuje o zmianę nazwy ul. Osiedle Świerczewskiego na Osiedle Ułanów, a także nazwy ul. Kazimierza Pijanowskiego na Zbigniewa Herberta.

Uchwałę w sprawie zmiany nazwy ul. Kazimierza Tomaszewskiego na Bohdana Tomaszewskiego zaproponowali radni niezależni oraz radni klubu PSL. Poparcia tej inicjatywie udzielił zarząd osiedla „Kargoszyn”. Załączono również listę podpisów przedstawicieli około 80% gospodarstw domowych znajdujących się przy ul. Tomaszewskiego.

W przypadku ul. 17 Stycznia grupa 331 mieszkańców wystąpiła z inicjatywą uchwałodawczą, by nazwa została ta sama, jednak miała zupełnie inny charakter. Projekt poparł zarząd osiedla „Bloki”. Według opinii IPN, może zostać przyjęta uchwała, w której w sposób jasny i niebudzący wątpliwości zostanie wskazane, iż upamiętniane są niewinne ofiary terroru niemieckiego, bez jakichkolwiek elementów gloryfikacji jednostek sowieckiego państwa totalitarnego, które niosło nową formę zniewolenia.

Z tego typu inicjatywą wystąpiło również 221 mieszkańców w kwestii ulicy Wyzwolenia, których także poparł zarząd osiedla „Bloki”. Wg. IPN, nazwę należy zredefiniować oraz za moment wyzwolenia można uznać ostateczną likwidację władz zaborczych oraz okupacyjnych i odzyskanie przez Polaków wolnego i suwerennego państwa w 1918 roku.

Propozycją niezwiązaną z ustawą dekomunizacyjną jest wniosek grupy radnych PiS o nadanie nazwy nienazwanemu jeszcze rondu u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Gruduskiej i Przasnyskiej. Proponowana nazwa to Pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W załączonym do wniosku piśmie zarząd osiedla „Powstańców Wielkopolskich” informuje, że podczas konsultacji mieszkańcy pobliskich ulic w większości nie znali tego bohatera, jednakże nie wnosili uwag.

Nazwy zaproponowane w pozostałych 10 wnioskach, które nie spełniły jednak wymogów formalnych, zostały przekazane do banku ulic. Rada Miasta może je uwzględnić w przyszłości.

Zakwalifikowane do dalszego procedowania wnioski znajdują się w zakładce: Samorząd, Rada Miasta, ogłoszenia na stronie Urzędu Miasta Ciechanów.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej weszła w życie 2 września 2016 roku. Radom gmin, w których kompetencjach jest nazewnictwo ulic i obiektów, dano rok na uchwalenie nowych nazw. Zgodnie z zapisami ustawy, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H