• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
01 grudnia 2017
kategoria:
Aktualności strona główna

Podczas listopadowej sesji Rady Miasta uchwalony został lokalny program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który przyczynia się do zachorowań na raka szyjki macicy. Programem objęte zostaną 12-letnie mieszkanki Ciechanowa. Każdego roku z bezpłatnych szczepień będzie mógł skorzystać jeden rocznik ciechanowianek. Prezydent Kosiński, który wyszedł z inicjatywą opracowania programu, zaprosił do współpracy specjalistów z dziedziny zdrowia.

Lokalny program profilaktyki opracowany został na 4 lata. Udział w programie będzie w pełni dobrowolny. W przyszłym roku zaszczepione mogą zostać dziewczęta mieszkające w Ciechanowie, urodzone w 2006 roku. W kolejnych latach będą mogły ze szczepień skorzystać następne roczniki. Program zakłada szeroką edukację dzieci i rodziców. Do współpracy zaproszone zostaną szkoły. Program na wszystkich etapach opracowania konsultowany był z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Specjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim, Wydziałem Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ. Konsultację naukową zapewniła prof. dr hab. med. Bibiana Mossakowska. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

– Podejmujemy nową inicjatywę z myślą o zdrowiu naszych mieszkańców, zdrowiu kobiet, a tak naprawdę zdrowiu całych rodzin. To będzie pierwszy program profilaktyczny, realizowany przez Ciechanów. Program nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, którym serdecznie dziękuję. Mamy do czynienia z realnym, konkretnym wsparcie dla młodych kobiet, które będą w przyszłości matkami mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. A zdrowie jest dla nas wszystkich przecież najważniejsze – powiedział podczas omawiania programu na sesji Rady Miasta prezydent Krzysztof Kosiński.

– Cieszę się, że mogłam włączyć się w prace nad tym programem. Trzeba go rozpocząć od uświadomienia dziewcząt i upowszechnienia wiedzy na temat szczepień przeciwko HPV. Ważne, żeby szczepić przed inicjacją seksualną, a ten wiek inicjacji się obniża, w związku z tym ten projekt ma dotyczyć dwunastolatek, jest to bardzo celowe – powiedziała prof. dr hab. med. Bibiana Mossakowska.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2009 roku opublikowała oficjalne stanowisko, uznając raka szyjki macicy i inne choroby wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego za problem zdrowia publicznego o charakterze globalnym. Rak szyjki macicy jest drugą spośród onkologicznych przyczyn zgonów wśród kobiet. WHO rekomenduje wprowadzenie rutynowych szczepień przeciw HPV, jako części programu, zawierającego informację i edukującego na temat profilaktyki zakażeń tym wirusem.

Szczepienie dziewcząt zalecają m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Ginekologicznej, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór, ma jednak jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie.

Program, poza swoim oczywistym celem, ma m.in. wpłynąć na wzrost poziomu wiedzy i świadomości rodziców oraz młodzieży w zakresie ryzykownych zachowań oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Ma podnieść także poziom wiedzy na temat skuteczności działania szczepionki w redukowaniu zakażeń wirusem HPV oraz upowszechnić nawyk systematycznego wykonywania badań profilaktycznych.

Brodawczak ludzki (HPV), to wirus, który bardzo powszechnie znajduje się w środowisku. W 90% każdy członek populacji jest w ciągu swojego życia zakażany tym wirusem. Do zakażenia dochodzi poprzez różnego rodzaju kontakty seksualne. To jest bardzo niebezpieczne, że wirus posiada szczepy onkologiczne. W Polsce na raka szyjki macicy choruje rocznie ponad 3 tysiące kobiet, z tego połowa umiera. Polska znajduje się na niechlubnym miejscu, jeśli chodzi o zachorowalność. To zachorowalność o 70% wyższa niż zachorowalność w Unii Europejskiej, a śmiertelność jest również o kilkadziesiąt procent wyższa. Kraje, które podjęły szczepienia mają bardzo zadowalające wyniki. Zachorowalność na raka szyjki macicy diametralnie spadła. Szczepionka jest szczepionką bezpieczną – powiedziała dyrektor ciechanowskiego Sanepidu Wiesława Krawczyk.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, szczepienia przeciwko wirusowi HPV znajdują się w wykazie szczepień zalecanych, niefinansowanych ze środków znajdujących się w budżecie Ministra Zdrowia. Program będą realizowały, na podstawie umowy zawartej z Prezydentem Miasta Ciechanów, podmioty prowadzące działalność leczniczą, które zostaną wyłonione w drodze konkursu ofert. Nadzór nad prawidłowością szczepień będzie prowadzony w porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Ciechanowie.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H