• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
10 grudnia 2024
kategoria:
Aktualności strona główna
Przedstawiciele stron podpisujących umowę na budowę farmy fotowoltaicznej dla Ciechanowa. Między nimi prezydent miasta Krzysztof Kosiński i prezes Elektrociepłowni Ciechanow Małgorzata Niestępska.
 

Miejska spółka Elektrociepłownia Ciechanów zrealizuje kolejną inwestycję, która umożliwi wytwarzanie energii elektrycznej z OZE na potrzeby własne i miasta. Dziś (10 grudnia) podpisano umowę z wykonawcą zadania. Farma fotowoltaiczna o mocy ok. 1 MWp powstanie na działce przy ul. Tysiąclecia. Koszt jej budowy to 2,2 mln zł. Spółka aplikuje o dofinansowanie połowy nakładów ze środków europejskich w ramach KPO.

Dziś (10 grudnia) Elektrociepłownia Ciechanów podpisała umowę z firmą UNIMOT ENERGIA i GAZ sp. z o.o. na budowę farmy fotowoltaicznej. Inwestycja w OZE jest częścią funkcjonowania Ciechanowskiego Klastra Energii, który powstał w 2023 r. Utworzyła go Gmina Miejska Ciechanów i miejska spółka ciepłownicza w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego miasta oraz efektywnej dystrybucji lokalnie produkowanej energii. Klaster ma także przyczyniać się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w mieście.

Farma fotowoltaiczna o mocy 984,6 kWp powstanie do połowy 2025 r. na działce sąsiadującej z siedzibą spółki. Do przemiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną wykorzystane zostaną moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne o mocy 450 W każdy. Panele będą posadowione na gruncie na tzw. stołach wykonanych w konstrukcji stalowej w układzie dwurzędowym wschód-zachód.

– Powstanie miejskiej farmy fotowoltaicznej w Ciechanowie to kolejny krok w kierunku samowystarczalności energetycznej. Dzięki niej w ciągu dnia potrzeby miejskich obiektów na energię elektryczną będą pokrywane z funkcjonowania paneli. Natomiast wieczorem, nocą oraz zimą energia elektryczna m.in. do oświetlenia ulicznego będzie wytwarzana w już funkcjonującej elektrociepłowni na biomasę – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi OZE, klastry energii mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej. Upusty w ramach klastra mogą wynieść do 25% wysokości opłat dystrybucyjnych.

–  Wielkość rabatu uzależniona jest od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze energią wytworzoną z odnawialnych źródeł energii. Montaż paneli z mocą inwerterów ok. 900 kW umożliwi bilansowanie potrzeb na energię elektryczną dla obiektów miasta oraz spółki z OZE przy jednoczesnym zminimalizowaniu wykorzystania paliw – podkreśla Prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska.

Wartość inwestycji to 2 275 522 zł brutto. Spółka ubiega się o pozyskanie 50% środków w formie dotacji. Już złożyła już wniosek do Ministra Klimatu i Środowiska o dofinansowanie zadania w ramach KPO „Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne”. Wniosek pomyślnie przeszedł ocenę formalną i jest aktualnie w dalszym procedowaniu.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H