• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
12 listopada 2022
kategoria:
Aktualności strona główna
 

W Ciechanowie na terenie Miejskiego Parku Ojców im. W. Pikusa przy ul. Augustiańskiej powstaje pierwszy owocowo-ziołowo-warzywny ogród społeczny. Jego uprawą i pielęgnacją zajmą się podopieczni: Środowiskowego Domu Samopomocy typu A i B, Punktu Wsparcia Dziecka i Rodziny, Dziennego Domu Senior+ oraz zainteresowani mieszkańcy. Rozpoczęły się prace budowlane. Następnie wykonane zostaną nasadzenia.

Ruszyły prace na terenie Miejskiego Parku Ojców im. Wacława Pikusa, gdzie powstanie ogólnodostępny ogród społeczny. Pierwszy w Ciechanowie ekologiczny ogród owocowo-ziołowo-warzywny, budowany przy ul. Augustiańskiej, będzie przeznaczony do użytkowania przez wszystkich mieszkańców.

W ubiegłym roku zmieniliśmy zaniedbany teren, gdzie nielegalnie podrzucano odpady w zielony, uporządkowany, ogólnodostępny park miejski. Teraz po pozyskaniu 100 tys. zł dofinansowania od samorządu Mazowsza przystępujemy do realizacji kolejnej ekologicznej inicjatywy w mieście. To nowy pomysł na nadanie atrakcyjnych i pożytecznych funkcji terenom zielonym oraz danie wymiernych korzyści mieszkańcom – zaznaczył prezydent Krzysztof Kosiński.

Kto zadba o nowy ogród?

Ogrodem opiekować będą się m.in. podopieczni miejskich jednostek: Środowiskowego Domu Samopomocy typu A i B, Punktu Wsparcia Dziecka i Rodziny oraz Dziennego Domu Senior+. Dzieci, młodzież, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami będą mogli wspólnie uprawiać rośliny i korzystać z plonów. Ogród społeczny będzie nie tylko przyjazną przestrzenią - miejscem spotkań i integracji. Posłuży również do edukacji, poprzez możliwość organizacji warsztatów oraz atrakcyjnych zajęć o ekologii dla dzieci i młodzieży. Seniorzy będą mogli spędzać w nim aktywnie czas na świeżym powietrzu, realizować swoje ogrodowe pasje i rozwijać zainteresowania.

Jak będzie wyglądało to miejsce

Projekt zagospodarowania terenu opiera się na planie koła oraz układzie symetrycznych, przecinających je ścieżek, tworzących wygodny układ komunikacyjny. Planowane jest nasadzenie kolekcji dziewiętnastu starych odmian jabłoni domowych. W centrum ogrodu będzie rósł klon, wokół którego ustawiona zostanie ławka. Ponadto na czterech pergolach będą się pięły winorośle, dające żółte i fioletowe owoce. Uzupełnieniem nasadzeń będą elementy małej architektury, lampy solarne oraz ogrodzenie wraz z brama wejściową.

Piękne, pachnące rośliny będą zdobić i żywić

Na rabatach pojawią się krzewy owocowe, w tym:

  • dereń jadalny w dwóch odmianach wielkoowocowych,
  • pigwa pospolita,
  • nieszpułka zwyczajna,
  • świdośliwa olcholistna.

Środkowe rabaty wewnątrz ogrodu zostaną obsadzone aromatycznymi, wieloletnimi ziołami, których liście można suszyć lub świeże używać do przygotowywania potraw i naparów.

Na rabatach z ziołami będą rosły:

  • mięta w czterech odmianach,
  • melisa lekarska,
  • hyzop lekarski,
  • pysznogłówka w dwóch odmianach,
  • lawenda wąskolistna
  • lebiodka pospolita.

Zewnętrzne rabaty w obrębie ogrodu zostaną obsadzone krzewami owocowymi o smacznych owocach:

  • pigwowcem japońskim (aromatyczne owoce przypominające cytryny),
  • porzeczką czerwoną i czarną,
  • trzema odmianami malin.

W ogrodzie znajdzie się też wydzielona strefa dla mieszkańców, w której powstanie ogród warzywny.

Skąd pieniądze na budowę ogrodu

Na realizację zadania miasto pozyskało 100 tys. zł od samorządu województwa mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022”.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H