Porozumienie Prezydenta z KPP
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Przedstawiciele miasta liczą na sukces takiego sposobu docierania do uzależnionych. Dotychczas niewiele osób dobrowolnie zgłasza się do Biura ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Większość z nich dociera tam po interwencji pracownika socjalnego, kuratora sądowego czy Komendy Powiatowej Policji, gdzie trafiają nietrzeźwi, zabrani przez radiowozy z miejsc publicznych oraz po w domowych awanturach. W 2006 roku ciechanowska Policja zatrzymała 505 osób pod wyraźnym wpływem alkoholu, w ciągu 9 miesięcy tego roku – 372.
Do tej pory zgodnie z przepisami uzależnionych kierowano na leczenie pod nadzorem sądu. Jest to procedura długa (trwa 1 – 1,5 miesiąca) i droga. Koszt skierowania jednej osoby na leczenie wynosi ok. 400 zł. W 2007 roku Urząd Miasta wydał na ten cel już ok. 60 000 zł. Skala problemu jest znaczna. W 2006 roku w Ciechanowie na leczenie pod nadzorem sądu Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych skierowała 110 osób uzależnionych od alkoholu, w tym roku już 200. Szybka interwencja terapeuty zaraz po wytrzeźwieniu ograniczy liczbę wniosków o leczenie. Najważniejsze są jednak cele długofalowe. Fakt podjęcia leczenia przyniesie wiele korzyści: zdrowienie całej rodziny, zmniejszenie liczby interwencji Policji, podejmowanie pracy przez osoby będące w trakcie terapii, a tym samym zmniejszenie liczby osób korzystających z pomocy społecznej.
Miejskie Biuro ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pomaga uzależnionym oraz ich rodzinom w różny sposób. Działają tam punkty: Doraźnej Pomocy Dziecku i Rodzinie, Pomocy Ofiarom Przemocy oraz punkt informacyjno – konsultacyjny dla osób uzależnionych. Dyżurują radcy prawni, pedagodzy, policjanci, pracownicy socjalni. W tym roku z ich pomocy skorzystało dotychczas 550 osób. Codziennie od 8.00 do 19.00 czynny jest telefon zaufania. W 2007 r. korzystało z niego od 2 do 5 osób dziennie. Najczęściej są to osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków, ofiary przemocy oraz rodzice, borykający się z problemami wychowawczymi.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H