• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
16 listopada 2018
kategoria:
Aktualności strona główna
Parowóz stojący na skwerze. W otoczeniu stoją: ławka, gablota na informacje i mała gablotka z opisem historii parowozu
 

Na terenie przy skrzyżowaniu ul. Fabrycznej z ul. Sienkiewicza umieszczona została lokomotywa. Wcześniej przygotowany został fragment torów oraz odnowiono skwer. Utworzono alejki, pojawiły się ławki i śmietniki oraz tablica informacyjna o historii wąskotorówki.

Parowóz, który zainstalowano dziś na skwerze pochodzi z serii Ptx48, gdzie P oznacza parowóz z tendrem, x – cztery osie napędne, 48 – zatwierdzony do produkcji w 1948 r. Zanim lokomotywa trafiła do Ciechanowa, od 1955 roku służyła w Zbiersku, Sompolnie, Krośniewicach, Trzebnicy Gaju, Włocławku, Środzie Wielkopolskiej, Gnieźnie, Lisewie i Mławie. Ostatnie lata funkcjonowała jako eksponat. Parowóz w czasach swojej świetności mógł osiągnąć prędkość 35 km/h. W renowację lokomotywy zaangażowane były przedsiębiorstwa Metaltech oraz Ciechbud. Celem było uzyskanie wyglądu z ostatnich lat eksploatacji. Renowacja parowozu i tendra była czasochłonnym, wymagającym precyzji procesem. Z uwagi na fakt, że parowóz znajduje się w rejestrze zabytków, remont był wykonywany pod nadzorem konserwatora zabytków. Parowóz był m.in. czyszczony, usunięto korozję, spawano wymagające tego elementy oraz został pomalowany. Niebawem zamontowane zostaną brakujące części i tabliczki. Stosowane były specjalne techniki i farby. Odwzorowano historyczną kolorystykę.

Parowóz waży ponad 20 ton, ma długość prawie 7 m, wysokość ponad 3 m, szerokość ponad 2 m. Łącznie z tendrem długość parowozu wynosi prawie 13 m, a waga w stanie próżnym – 28 ton. By zainstalować go na skwerze, konieczne było użycie specjalnego podnośnika oraz wprowadzenie na kilka godzin tymczasowej organizacji ruchu.

Cel inwestycji to ożywienie przestrzeni oraz przypomnienie o funkcjonującej w przeszłości w Ciechanowie kolejce wąskotorowej. Zainstalowano szyny, wydobyte spod nawierzchni ul. Sienkiewicza podczas przeprowadzonej w ubiegłym roku modernizacji tej ulicy. Na około 180 m² położono kostkę granitową. Alejki zbudowano z płyt betonowych z obrzeżami granitowymi. Łączna długość alejek wynosi około 210 m, a szerokość 1,5 m. Na skwerze pojawiły się 4 ławki, 2 kosze na śmieci.

Jest to realizacja zwycięskiego projektu, wybranego przez mieszkańców osiedla „Przemysłowe” w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H