PSZOK bezpłatnie przyjmie ubrania i tekstylia
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Od 1 stycznia mieszkańcy zyskają możliwość nieodpłatnego pozbycia się niepotrzebnych ubrań i tekstyliów. Przyjmie je PSZOK przy ul. Gostkowskiej. Tak samo jak np. makulaturę czy inne odpady segregowane. Nie będzie żadnych dodatkowych opłat. Usługa jest wprowadzana w ramach bieżącej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Od Nowego Roku mieszkańcy Ciechanowa będą mogli bezpłatnie pozbyć się niepotrzebnych tekstyliów i odzieży. Wystarczy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Punkt znajduje się przy ul. Gostkowskiej 83. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 oraz w soboty od godz. 10.00 do 14.00.
Do tej pory takiej możliwości nie było. Niepotrzebne ubrania można było umieścić w pojemnikach ustawionych na terenie miasta przez podmioty zewnętrzne, w tym np. Polski Czerwony Krzyż czy fundacje.
Decyzja dotycząca zmiany szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów zapadła na listopadowej sesji Rady Miasta Ciechanów. Podjęta uchwała wynika z konieczności dostosowania zapisów aktów prawa miejscowego do aktów wyższego rzędu tj. przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące segregacji odpadów, które wprowadzają obowiązek oddzielnego zbierania tekstyliów oraz odzieży. To oznacza, że nie będzie można wrzucać tych materiałów do pojemników na odpady zmieszane.
Warto podkreślić, że na poziomie Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów, obejmującej zakres materiałów tekstylnych. Mowa tu o wprowadzeniu przepisów, które zobowiązałyby producentów tekstyliów do ponoszenia odpowiedzialności za produkty również w momencie, gdy stają się odpadami, czyli finansowania zbierania i przetwarzania odpadów.
Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych, albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 proc. poddane jest selektywnej zbiórce, a tylko 1 proc. recyklingowi.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H