Otwarcie Placówki Wsparcia Dziennego
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Dziś odbyło się uroczyste otwarcie Placówki Wsparcia Dziennego, która powstała w Ciechanowie w ramach projektu „Dzieci nasza wspólna sprawa”, na który miasto pozyskało prawie pół mln zł dofinansowania ze środków europejskich. W otwarciu uczestniczyli m.in. zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Elżbieta Szymanik i prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Zgodnie z projektem, zadaniem placówki jest stworzenie kompleksowego wsparcia dla dzieci z rodzin borykających się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Placówka Wsparcia Dziennego działa w strukturach MOPS. Zajęcia, które zaczęły się w październiku odbywają się głównie w budynku, w którym mieści się siedziba Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Uczęszcza na nie 28 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Zajęcia odbywają się codziennie, dzieci przychodzą od razu po szkole. Pierwsi podopieczni pojawiają się już po godzinie 11.00, ostatnie wychodzą przed godziną 18.00. Od stycznia zajęcia dodatkowo odbywać się będą również w soboty. Podopieczni odrabiają lekcje, uczą się pracy w grupie, uczestniczą w grach, zabawach, zajęciach plastycznych, kółku teatralnym. Swoje talenty zaprezentowały podczas oficjalnego otwarcia, z udziałem zaproszonych gości.
– Cieszę się, że Ciechanów realizuje ten niezwykle istotny społeczny projekt. Mam nadzieję, że coraz więcej samorządów będzie podejmowało podobne działania. To bardzo ważny obszar, środki z Europejskiego Funduszu Społecznego wspomagają rodziny i dzieci. Ciechanów pozyskał fundusze, dzięki czemu powstała ta placówka, dzięki której jej podopieczni mogą pożytecznie i ciekawie spędzać czas – powiedziała zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Elżbieta Szymanik.
Podczas otwarcia prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński wręczył podopiecznym między innymi gry o tematyce ekologicznej, nawiązujące do zielonych terenów Ciechanowa. Prezydent podkreślał ogromną rolę odgrywaną przez placówkę.
Wsparcie oferowane przez placówkę zakłada objęcie dzieci opieką psychologa, pedagoga, terapeuty. Na podstawie zdiagnozowanych potrzeb zostaną zorganizowane zajęcia pozwalające na rozwijanie umiejętności informatycznych, matematycznych, przedsiębiorczości, społecznych, obywatelskich czy uczenia się. Ważny element projektu to zajęcia rozwijające zainteresowania dzieci.
Zajęcia i spotkania odbywają się głównie w siedzibie Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień przy ul Powstańców Wielkopolskich. Nie będą to jednak jedynie zajęcia na miejscu, zorganizowany zostanie np. wyjazd do Centrum Nauki Kopernik. Powstaną koła zainteresowań, dieci będą miały zapewnione zajęcia na basenie połączone z nauką pływania prowadzoną przez instruktora. Zgodnie z założeniami, dzieci i ich rodziny zakwalifikowane do projektu, uzyskają szerokie wsparcie, dzięki któremu nie będą narażone na wykluczenie społeczne.
Miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 458 231,92 zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Dofinansowanie stanowi 93% kosztów zadania. Wniosek na projekt „Dzieci nasza wspólna sprawa” został złożony w ramach konkursu dla O.P. IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H