Ogólnopolski projekt edukacyjny Parku Nauki Torus
- kategoria:
- Aktualności strona główna
W ramach ogólnopolskiego projektu „SPiN-aj naukę”, który ruszy już 19 lutego odbędą się m.in. lekcje online o robotach, zajęcia o matematyce połączone z koncertem muzyki J.S. Bacha, zajęcia o ekologii, warsztaty chemiczne oraz lekcje o twórcach Enigmy. Na realizację projektu miasto pozyskało ponad 62 tys. zł.
Projekt „SPIN-aj naukę” ma na celu popularyzację i upowszechnianie dokonań naukowców w Polsce. Jest efektem współpracy Parku Nauki Torus ze Stowarzyszeniem Społeczeństwo i Nauka SPiN oraz 11 instytucjami działającymi w kraju, w tym m.in. Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacją Uniwersytet Dzieci i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Pierwsze zajęcia odbędą się 19 lutego z okazji Dnia Nauki Polskiej, organizowanego w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Park Nauki Torus przygotował zajęcia online o robotach podbijających kosmos, których prekursorem był polski inżynier i naukowiec Mieczysław Bekker. To pod jego kierownictwem w ramach konkursu NASA w latach 60-tych skonstruowano Lunar Roving Vehicle - pojazd zdolny do poruszania się po powierzchni Księżyca, używany w misjach programu Apollo. Zajęcia są kierowane do dzieci powyżej 7 roku życia. Zainteresowani złożeniem własnego modelu pojazdu kosmicznego od 16 lutego będą mogli odebrać w Torusie bezpłatne zestawy do samodzielnego montażu łazika.
Pasjonaci tworzenia modeli robotycznych będą mogli uczestniczyć w planowanym na wiosnę „Miesiącu robotyki”. Cykl 4 zajęć będzie zorganizowany zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym we wnętrzach Parku Nauki Torus.
W III kwartale 2021 r. odbędą się zajęcia łączące na pozór dwie odległe dziedziny: matematykę i muzykę. W ramach „Sztuki matematyki” zorganizowane będą warsztaty o fraktalach, a na zielonym terenie wokół zrewitalizowanej wieży ciśnień zabrzmi koncert muzyki J.S. Bacha.
10 listopada 2021 r. w Paku Nauki Torus obchodzone będą Międzynarodowe Dni Muzeów i Centrów Nauki. Miłośnicy kostki Rubika oraz pasjonaci kodów będą mogli wziąć udział w zajęciach pt. „Łamiemy głowy czyli SPiN Days zagadek i szyfrów”, na których poznają też historię polskich naukowców pracujących nad tajemnicą Enigmy.
19 lutego 2022 r. podczas Dni Nauki Polskiej odbędą zajęcia dotyczące ekologii, popularyzujące dokonania polskich naukowców w zakresie tworzenia biodegradowalnych polimerów.
Cykl zakończy się w III kwartale 2022 r. warsztatami chemicznymi pt. „Zimna chemia”.
Celem Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN jest wspieranie kreatywności, myślenia krytycznego i podmiotowości obywateli oraz zachęcenie do żywego kontaktu z nauką poprzez umacnianie potencjału polskich centrów nauki, muzeów i innych organizacji, których wspólną wizją jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji.
W ramach projektu miasto otrzyma dofinansowanie z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki w kwocie 62.070 zł, co stanowi 90% kosztów kwalifikowanych projektu.
Aby wziąć udział w warsztatach należy zapisać się telefonicznie (tel. 23 674 93 13 lub 23 674 93 14 lub e-mailowo: . Aktualna oferta Parku Nauki Torus jest dostępna na stronie internetowej https://parknaukitorus.pl.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H