Odnowienie zabytkowego młyna coraz bliżej
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Zabytkowy młyn przy ul. Nadrzecznej przejdzie rewitalizację i zyska nowe funkcje. Powstaną, między innymi: wielofunkcyjna sala, restauracja, bar letni, pomieszczenia edukacyjne i artystyczne oraz miejsce na start-upy. Przy rzece stworzona zostanie ogólnodostępna, zielona przestrzeń do rekreacji z widokiem na Zamek Książąt Mazowieckich. Dziś (6 czerwca) ratusz ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji.
Miasto przystępuje do procesu odnawiania zabytkowego młyna, znajdującego się w sąsiedztwie Zamku Książąt Mazowieckich oraz ratusza. Dziś ogłoszono przetarg, mający na celu wyłonienie wykonawcy nowej inwestycji. Oferty można składać do 30 czerwca 2022 r.
– To kolejne z zadań, które ma na celu tworzenie w Ciechanowie potrzebnych, nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni publicznych, dotychczas zaniedbanych, opuszczonych oraz niewykorzystywanych. Poza rewitalizacją młyna oraz dobudowaniem zupełnie nowej części zagospodarujemy też około 5 tys. m2 terenu z ciekawą ekspozycją na ciechanowski zamek. Ten obszar do tej pory nie był użytkowany, a ma bardzo atrakcyjną lokalizację – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Rewitalizacja istniejącego młyna zostanie przeprowadzona zgodnie z zaleceniami konserwatora. W starej części budynku wymienione będzie pokrycie dachowe, z zachowaniem unikatowej drewnianej konstrukcji wewnątrz. Przywrócone zostaną pierwotne otwory okienne, odnowiona będzie ceglana elewacja, wymianę przejdzie stolarka okienna i drzwiowa.
Przy odnowionym zabytku powstanie dwukondygnacyjny budynek z tarasem na pierwszym piętrze. Obiekt pomieści salę przeznaczoną na warsztaty artystyczne, salę wielofunkcyjną do organizowania konferencji, wydarzeń kulturalnych oraz eventów biznesowych, restaurację z salami do konsumpcji oraz pomieszczenia dla start-upów.
Dla spójności architektonicznej całego założenia zastosowana zostanie ograniczona ilość materiałów, które będą powtarzać się wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Nowy budynek pokryje tynk w kolorze grafitowym, a jego bryła będzie dodatkowo obłożona drewnianymi żaluzjami na powierzchni ścian i dachu.
Nowe funkcje użytkowe zyska też teren wokół budynków. Będzie podzielony na trzy strefy: komunikacji kołowej, obszar relaksacyjny (ze ścieżkami dla pieszych, placem zabaw i zielenią ozdobą) oraz część widokową. Na wewnętrznym podwórzu, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdzie się również parking.
Z młyna w stronę rzeki poprowadzi ścieżka kierująca do strefy widokowej na Zamek Książąt Mazowieckich nad Łydynią. Ta część terenu będzie przeznaczona do relaksu nad wodą. Linia brzegowa rzeki zostanie zagospodarowana poprzez budowę tarasu z kamienną posadzką i siedziskami w formie drewnianych schodków. Stworzona będzie przestrzeń do wypoczynku oraz miejsce do zabaw dla dzieci. Na pozostałym terenie wykonane zostaną nowe nasadzenia niskiej zieleni. Będą to w szczególności odmiany traw ozdobnych oraz rośliny pnące na istniejących, murowanych ogrodzeniach terenu. Podlewanie zieleni będzie możliwe dzięki montażowi podziemnego zbiornika retencyjnego na wodę, który zasili automatyczny system nawadniania roślin.
Przed wojną młyn skupował i mielił żyto oraz pszenicę. Po wojnie, około 1949 r. został opuszczony. W latach 80 i 90 XX wieku, wznowiono jego działalność, lecz na krótko i znów został zamknięty, tym razem na stałe.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H