• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
12 maja 2022
kategoria:
Aktualności strona główna
Na tle nowo nazwanego ronda stoi rząd osób, między innymi Krzysztof Leszczyński - przewodniczący ciechanowskiej Rady Miasta, Krzysztof Kosiński - prezydent Ciechanowa, Iwona Kowalczuk - zastępca prezydenta Ciechanowa oraz Marzena Lentowszczyk - kierownik Parku Nauki Torus. Na rondzie rosną niskie byliny. Pomiędzy roślinami wysypana jest kora. Na środku ronda, na wysokim słupie, pomalowanym na szaro znajduje się nazwa ronda. Nazwę umieszczono na trzech niebieskich wąskich tablicach tak, by była widoczna z każdego z trzech kierunków wjazdu na skrzyżowanie. W tle rosną drzewa. W głębi po prawej są jednorodzinne domy.

Rada Miasta Ciechanów nadała nazwę nowo powstałemu rondu w ciągu ul. Granicznej. Dziś (12 maja) odsłonięto tablicę upamiętniającą projektanta wieży ciśnień Jerzego Michała Bogusławskiego. Po wykonanej przez miasto rewitalizacji wieża ciśnień jest wizytówką Ciechanowa. Przyciąga zarówno mieszkańców, turystów, jak i miłośników architektury przemysłowej.

Jerzy Michał Bogusławski przyczynił się do rozbudowy sieci wodociągowej w Ciechanowie, dzięki wykonanemu w latach 70-tych projektowi wieży ciśnień. Po latach, pomimo wyłączenia wieży z funkcjonowania, ten charakterystyczny i cenny obiekt techniki stał się zabytkiem docenianym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Od ukończenia w 2018 r. rewitalizacji, na którą miasto pozyskało środki unijne, wieża pełni nową funkcję, przyciągając turystów do wybudowanego przy niej Parku Nauki Torus.

Pamięć o J. M. Bogusławskim upamiętniono poprzez nadanie nazwy rondu przy skrzyżowaniu ul. Stefana Czarnieckiego i Granicznej. Rondo położone w sąsiedztwie Parku Nauki Torus wybudowano w ubiegłym roku, w trakcie jednej z największych inwestycji drogowych miasta w tym obszarze Ciechanowa.

Urodzony w 1925 r. projektant ciechanowskiej wieży ciśnień pochodził z rodziny warszawskiej inteligencji. Podczas II wojny światowej, jak wielu młodych ludzi, brał udział w działaniach konspiracyjnych i partyzanckich. We wrześniu 1939 roku działał jako goniec Szpitala Ujazdowskiego. Wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Narodowych Sił Zbrojnych, walcząc w oddziale „Cichego” na Lubelszczyźnie. Po wojnie pracował nad odbudową zrujnowanej Warszawy. Został odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz Krzyżem Partyzanckim.

Jego życiorys obfituje w podróże – mieszkał i pracował nie tylko w Polsce, ale też w Anglii, Afganistanie, Nigerii i Syrii. Jako architekt poświęcił się głównie architekturze przemysłowej, choć był także autorem lub współautorem takich projektów jak: Ministerstwo Sprawiedliwości w Kabulu w Afganistanie, Uniwersytet w Homs w Syrii, Centrum Obliczeniowe Instytutu Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą, a także osiedli mieszkaniowych w Nigerii. Za projekt ciechanowskiej wieży ciśnień otrzymał nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Jak zaznaczyli radni w uzasadnieniu do uchwały, J. M. Bogusławski już po przejściu na bardzo późną emeryturę wspierał władze Ciechanowa w wykorzystaniu niezwykłej formy wieży ciśnień do zarażania młodych ludzi miłością do geometrii, matematyki, inżynierii, sztuki i nauki. Choć nie dożył otwarcia Parku Nauki Torus, do ostatnich dni swojego życia śledził postępy i bardzo temu przedsięwzięciu kibicował.

Zmarł w Warszawie 12 lipca 2018 roku. Został pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H