• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
18 grudnia 2024
kategoria:
Aktualności strona główna
Wysoki prostokątny monument. W gornej, jasnoszarej części umieszczono herb Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej, na ciemnej, grafitowej powierzchni znajduje się biała inskrypcja. Nad napisem wyryto rysunek obozowych kolczastych drutow.
 

20 grudnia odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika, upamiętniającego osadzonych zamordowanych i zmarłych w obozie NKWD mieszkańców Pomorza, Mazowsza, Warmii i Mazur, żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji podziemia niepodległościowego oraz wywiezionych z obozu do łagrów sowieckich w 1945 roku.

Pomnik stanął przy ul. 17 Stycznia 48. Jego uroczyste odsłonięcie odbędzie się 20 grudnia o godz. 13.30. Poprzedzi je msza św. w kościele pw. św. Józefa (godz. 12.00). O godz. 14.30 w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Narutowicza 9 zorganizowana zostanie konferencja pt. „Polityka radzieckich władz wojskowych i policyjnych po zakończeniu II wojny światowej”.

Nowe miejsce pamięci powstało na mocy porozumienia między Gminą Miejską Ciechanów, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Ciechanów. O upamiętnienie osadzonych i zmarłych w obozie oraz osób wywiezionych z niego do łagrów sowieckich wnioskowały związki kombatanckie i rodziny osób, które przeszły przez obóz NKWD w Ciechanowie. W październiku 2021 r. Rada Miasta Ciechanów jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika ofiar obozu NKWD funkcjonującego w Ciechanowie w 1945 r.

Na pomniku widnieje inskrypcja: „W HOŁDZIE MIESZKAŃCOM POMORZA, MAZOWSZA, WARMII I MAZUR ORAZ ŻOŁNIERZOM ARMII KRAJOWEJ I INNYCH FORMACJI PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO OSADZONYM ZAMORDOWANYM I ZMARŁYM W OBOZIE NKWD W CIECHANOWIE ORAZ WYWIEZIONYM Z OBOZU DO ŁAGRÓW SOWIECKICH W 1945 R.

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ / MIASTO CIECHANÓW / ŚZŻAK OBWÓD CIECHANÓW / RODZINY OFIAR / ZWIĄZEK SYBIRAKÓW”.

Pomnik zlokalizowano na działce miejskiej w pobliżu byłego obozu, który mieścił się w rejonie obecnych ulic 17 Stycznia i Jesionowej. Gdy w obozie brakowało miejsca, więźniów umieszczano także w piwnicach poniemieckich bloków przy sąsiednich ulicach: 17 Stycznia, Głowackiego oraz Moniuszki.

Jak podaje Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, więzienie w Ciechanowie zorganizowano pod koniec stycznia 1945 r. Internowano w nim, oprócz aresztowanych mieszkańców północnego Mazowsza, osoby pochodzące z obecnych województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zatrzymani trafiali do obozu głównie pieszo. Ze względu na ciężkie warunki wielu więźniów zmarło.  Miejsca ich pochówku są niepotwierdzone, najczęściej wskazuje się na cmentarz miejski, las ościsłowski oraz tereny w pobliżu obozu i rzeki Łydyni.

Obóz miały charakter kontrolno-filtracyjny. Łączna liczba internowanych, a następnie wywiezionych bydlęcymi wagonami kolejowymi w głąb Rosji sięga kilkudziesięciu tysięcy. Miejscami docelowymi transportów były obozy pracy przymusowej w Charkowie, Stalinogorsku (obecnie Nowomoskowsk), Tule, Szaturze, Bokowo-Antracycie (ob. Antracyt), Anżerce (ob. Anżero-Sudżensk), Karpińsku i Czelabińsku.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H