• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
17 grudnia 2020
kategoria:
Aktualności strona główna
Park Nauki Torus od strony głównego wejścia. Pracuje tu dwóch mężczyzn, montujących metalowe, niedługie pręty, w sześciu rzędach. Pręty ułożone są w równych odległościach od siebie i naprzemiennie w kolejnych rzędach.
 

Na budynku Parku Nauki Torus powstanie zielona ściana pokryta roślinnością. Poza uatrakcyjnieniem terenu dla zwiedzających konstrukcja ma też walory ekologiczne. Trwają prace montażowe. Po ponownym otwarciu obiektu na zwiedzających będzie czekała też nowa atrakcja na wystawie stałej.

W konsekwencji wprowadzonych przez rząd ograniczeń związanych z epidemią Park Nauki Torus od 7 listopada pozostaje nieczynny. Miasto wykorzystuje ten czas do prowadzenia kolejnych prac, które wzbogacą teren przy wieży ciśnień i uatrakcyjnią możliwość spędzania wolnego czasu osobom odwiedzającym wystawy w Torusie.

Poza walorami estetycznymi instalacja ma inne istotne funkcje. Zielona ściana to kolejny element, po zielonym dachu budynku, zwiększający retencję wody na tym terenie. Konstrukcja pokryta roślinnością ma też pomóc oczyszczaniu powietrza, przyczyniać się do obniżania temperatury w okresie upałów oraz wyciszyć dźwięki.

Na froncie obiektu zainstalowanych zostanie ponad 400 metalowych prętów, pomiędzy którymi rozciągnięta będzie stalowa lina. Na elewacji pojawi się układ rombów nawiązujący do konstrukcji podstawy wieży ciśnień. Całą ścianę budynku pokryje roślinność. Prace montażowe zakończą się przed świętami.

Po ponownym otwarciu obiektu Parku Nauki Torus dla zwiedzających i miłośników nauki czekała będzie dodatkowa atrakcja. Na wystawie stałej pojawi się nowy eksponat. Strefa techniki zostanie powiększona o Telegraf, dzięki któremu odwiedzający zrozumieją, jak działał ten wynalazek techniki z przed prawie dwóch wieków. Zwiedzający będą mogli zaszyfrować systemem Morse’a krótkie wiadomości, a także dowiedzieć się, jak zbudowane było to urządzenie służące do komunikacji.

Do końca lutego 2021 r. przedłużona będzie także możliwość zwiedzania interaktywnej wystawy „Zmysł”, którą otwarto 29 września. To 12 eksponatów, które pozwalają przez doświadczenia dowiedzieć się, w jaki sposób ciało człowieka odbiera różnorodne bodźce. Dzięki interaktywnym urządzeniom zwiedzający poznają budowę ludzkiego oka oraz mogą badać swoje pole widzenia. Ekspozycja umożliwia też eksperymentowanie z iluzją optyczną, zrozumienie mechanizmu działania ludzkiego słuchu, węchu, zmysłu dotyku i smaku. Atrakcją wystawy jest model mózgu, na którym przedstawiono poszczególne strefy odpowiadające za percepcję bodźców.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H