• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
05 lipca 2023
kategoria:
Aktualności strona główna
Pomnik Walka Męczeństwo Zwycięstwo 1939-1945. Na szerokim postumencie znajduje się popiersie orła z dumnie uniesionym dziobem i głową skierowaną w lewo (w lewo patrzącego na zdjęcie). Skrzydła orła przypominają skrzydła samolotu, ale nie są poziomo rozłożone na boki. Sterczą pionowo, sięgając wysoko ponad głowę orła. Poniżej po obu stronach znajdują się ciemne płaskorzeźby, przedstawiające żołnierzy. Pomnik jest otoczony barierkami. Po prawej stoi maszt, na który podczas świąt narodowych wciągana jest flag. Pomnik stoi na tle bujnej zieleni zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Dolina Rzeki Łydyni.
 

Pomnik przy ul. 17 Stycznia przejdzie restaurację i konserwację. Remont został uzgodniony przez ratusz z Instytutem Pamięci Narodowej. Pomnik zyska nową inskrypcję. Na realizację zadania miasto pozyskało środki finansowe z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”.

Władze miasta zdobyły środki finasowe i podpisały z wykonawcą umowę na remont pomnika, upamiętniającego zmagania ciechanowian z okupantem hitlerowskim. Monument WALKA MĘCZEŃSTWO ZWYCIĘSTWO 1935-1945 znajduje się przy ul. 17 Stycznia. Aktualnie jest w złym stanie technicznym, bo konstrukcja z biegiem lat ulegała degradacji.

Na inskrypcji znajdującej się na pomniku występują braki. W lutym tego roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej zaproponowało dokonanie zmian w inskrypcji i uzupełnienie głównego napisu treścią: „Pamięci Ofiar II Wojny Światowej – Mieszkańców Ziemi Ciechanowskiej”. W związku z wystąpieniem przez Gminę Miejską Ciechanów do Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie opinii dotyczącej restauracji pomnika, w maju 2023 r. miasto otrzymało pismo z propozycją zmiany brzmienia napisu na: "PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW ZIEMI CIECHANOWSKIEJ
POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ". Taki napis pojawi się na pomniku.

Prace remontowo-konserwacyjne rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Obejmą: mycie i czyszczenie konstrukcji stalowej, rozbiórkę i budowę fundamentu/podstawy, montaż nowych płyt granitowych, liter oraz wykonanie cokołów granitowych. Zagospodarowany zostanie też teren wokół pomnika, a następnie zasiana będzie tam trawa.

Na realizację zadania miasto pozyskało ponad 92 tys. zł z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023”.

Monument upamiętnia widok pola chwały Żołnierzy Września i Wału Pomorskiego, męczeństwo w obozach zagłady i tysiące ofiar z leśnych cmentarzy w Ościsłowie, męczenników z kaźni wielu obozów pracy i wszystkich tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach.

Pomysł budowy monumentu został zgłoszony w 1966 r. przez Tadeusza Grzankowskiego, znanego rzemieślnika i społecznika w Ciechanowie, inicjatora powstania Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej i jego pierwszego wiceprezesa. W 1979 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika i rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Budowa została zrealizowana ze środków społecznych, wspartych nadwyżkami budżetowymi województwa ciechanowskiego i miasta Ciechanów.

Autorem modelu pomnika był warszawski rzeźbiarz Henryk Wróblewski. Monument odsłonięto 17 stycznia 1988 r. w 43. rocznicę zakończenia okresu okupacji niemieckiej.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H