Miasto z dofinansowaniem z UE na I etap odnowienia „Kanałów”
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Ratusz pozyskał ponad 1,5 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na pierwszy etap odnowienia obszaru „Kanałów”. Wykonane zostaną nowe nasadzenia zieleni, a przy istniejącym zbiorniku wodnym powstanie sieć ścieżek o naturalnej nawierzchni dla spacerowiczów, oświetlenie i monitoring. Od strony ul. Gostkowskiej wybudowana będzie nowa kładka dla pieszych, a nad wodą powstaną siedziska w formie schodków.
Tereny „Kanałów” to dawne wyrobiska poprzemysłowe. Kiedyś pozyskiwano stąd glinę do cegielni, obecnie znajdują się tam zbiorniki wodne. Ratusz zagospodaruje ponad 4,2 ha powierzchni między ulicami: Gostkowską, Kargoszyńską i Kraszewskiego, tworząc tam park botaniczny.
Dofinansowanie z Funduszy Europejskich na park botaniczny
Miasto pozyskało 1.568.714,65 zł dofinansowania na wykonanie nowych nasadzeń roślinności. Środki z Funduszy Europejskich na zielony rozwój Mazowsza pokryją 85% kosztów kwalifikowanych projektu.
– Od dawna ten teren wymagał uporządkowania. Zależy nam na nowej roślinności, ochronie tej rodzimej, istniejącej, ale także na oświetleniu terenu i objęciu go monitoringiem, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców oraz komfort poruszania się po tym zielonym terenie o każdej porze. Do tego pojawi się nowa kładka w miejscu starej, zdegradowanej i przestrzeń do relaksu w postaci schodków nad wodą – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Prace ruszą pod koniec 2025 r.
Na części obszaru „Kanałów” wykonane zostaną nowe nasadzenia roślinności. Będą to wyłącznie rodzime gatunki drzew i krzewów, które uzupełnią i wzbogacą istniejący w tej części miasta ekosystem. To m.in. olchy, róże, wierzby, bzy, derenie, berberysy czy sosny. Zasadzone zostaną gatunki roślin miododajnych, roślin owocujących, atrakcyjnych dla ptaków i ssaków.
Powstaną łąki kwietne – dom dla małych zwierząt, ptaków i owadów
Nowa roślinność umożliwi rozwój środowiska życia dla małych ssaków, owadów i ptaków. Projekt zakłada ochronę gatunków i siedlisk wymienionych w Dyrektywie Ptasiej. Zapewnione zostaną warunki do wzrostu liczebności populacji rzadkich, ginących, zagrożonych i innych cennych przyrodniczo gatunków. Warto podkreślić, że głównym założeniem w projekcie zagospodarowania przestrzennego miejskiego parku botanicznego jest spełnienie założeń unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności.
Miejsce dla bezcennej bioróżnorodności
Dodatkowo dofinansowanie z UE pozwoli na przeprowadzenie szeregu działań informacyjnych i edukacyjnych, podnoszących świadomość ekologiczną, szczególnie młodych mieszkańców i zwiększeniu poziomu wiedzy na temat bioróżnorodności.
Miejsce dla ludzi
Na „Kanałach” powstanie miejsce przyjazne dla mieszkańców, pełniące funkcje zdrowotne i rekreacyjne, sprzyjające poprawie jakości ich życia. Wokół istniejącego zbiornika wybudowane i przebudowane będą ciągi komunikacyjne dla pieszych. Ścieżki wykonane z naturalnych kruszyw, które przepuszczą wodę do gruntu powstaną m.in. w miejscach, gdzie aktualnie przemieszczają się mieszkańcy.
W miejsce istniejącej kładki dla pieszych od strony ul. Gostkowskiej powstanie nowa. Nad wodą będzie można odpocząć na siedziskach w formie schodów. Dodatkowo teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem w celu poprawy bezpieczeństwa. Obszar będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami tak, by zapewnić brak występowania barier architektonicznych.
Dofinansowanie pochodzi z Funduszy Europejskich dla Mazowsza na lata 2021-2027 w ramach Działania 2.7 „Bioróżnorodność". Władze miasta złożyły wniosek 27 marca 2024 r. Wyniki o przyznaniu środków dla Ciechanowa ogłoszono 17 lipca 2024 r.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H