Kolejne budynki na osiedlu Bloki do termomodernizacji
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Miasto pozyskało ponad 4,5 mln zł z Unii Europejskiej na remont dwóch zabytkowych budynków komunalnych przy ul. Okrzei na osiedlu Bloki. Termomodernizacja zwiększy ich efektywność energetyczną i zmniejszy degradację części wspólnych. W mieszkaniach poprawi się komfort cieplny. Remonty wpłyną pozytywnie na estetykę miejskiej przestrzeni. Władze miasta złożyły już wnioski o dofinansowania na odnowienie kolejnych 10 budynków.
Miasto rozpoczyna kolejny etap prac remontowych w zabytkowych budynkach komunalnych na osiedlu Bloki. Ratusz pozyskał środki zewnętrzne na termomodernizację dwóch bloków przy ul. Okrzei 5 i 12. To 4 580 481,78 zł z Funduszy Europejskich dla Mazowsza na lata 2021-2027.
Prace obejmą części wspólne budynków. Wykonane będą docieplenia elewacji. Remonty przejdą: dachy, które będą ocieplone, stropy nad piwnicami i nad piętrami, klatki schodowe.
Na nową wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Wejścia do budynków będą dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób starszych, z niepełnosprawnością i prowadzących wózki z dziećmi. Wokół budynków pojawią się nowe opaski, chodniki oraz tereny czynne biologicznie. Zakres prac wynika z wcześniej przygotowanej dokumentacji technicznej opracowanej w oparciu o audyty energetyczne budynków.
Inwestycja rozpocznie się po wyłonieniu wykonawcy zadania w postępowaniu przetargowym. Przetarg ogłoszono dziś (9 kwietnia).
– Siedem budynków przeszło termomodernizację w poprzednich latach. Teraz na liście mamy dwanaście kolejnych. Już mamy gotowe dokumentacje techniczne i pozwolenia na budowy z uwagi na zabytkowy charakter obiektów. Typowanie budynków podlegających termomodernizacji wynikało z jednego formalno-prawnego warunku: muszą być w 100% własnością miasta, nie może tam być prywatnych wspólnot. Do tego niezwykle istotne były wskaźniki efektywności energetycznej. Czekaliśmy kilka miesięcy na decyzję o przyznaniu dofinansowania unijnego, a teraz dzięki niej od razu ogłaszamy przetarg na wykonawcę i przewidujemy rozpoczęcie prac w nadchodzące wakacje – podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Przy ul. Okrzei do remontu zaplanowano jeszcze trzy budynki: nr 1, 13 i 22. Ponadto „na Blokach” termomodernizację przejść mają budynki nr: 13/15 oraz 19 przy ul. Gen. Józefa Hallera, nr 5/7 i 9/11 przy ul. Moniuszki, 7 i 13 przy ul. Wyzwolenia oraz 6/12 przy ul. Gabriela Narutowicza. To obiekty, w których właścicielem 100% lokali jest miasto.
Wymienione budynki podlegają ochronie konserwatorskiej na podstawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych. Teren, na którym są zlokalizowane jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dzielnicy Bloki w Ciechanowie z 1999 r.
W latach 2019-2020 wykonano termomodernizację siedmiu budynków przy ul. Sienkiewicza i przy ul. 17 Stycznia. Wszystkie wyremontowano przy udziale środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
Na osiedlu Bloki w zasobach komunalnych oraz wspólnot mieszkaniowych znajduje się około 100 jednopiętrowych budynków, które są unikatowe w skali kraju i Europy Środkowej. Zostały wybudowane w latach 1940-1942 przez administrację niemiecką i miały dostosować Ciechanów do pełnienia funkcji stolicy rejencyjnej.
Projekt pt. „Kompleksowa poprawa efektywności energetycznej zabytkowych wielorodzinnych budynków mieszkalnych na osiedlu Bloki w Ciechanowie” dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027, Priorytet II "Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza", Działanie 2.1. "Efektywność energetyczna".
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H