• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
09 stycznia 2017
kategoria:
Aktualności strona główna
Grafika zawierająca elementy tekstu i ikonek ilustrujących podejmowane działania, które pomagają chronić ciechanowskie powietrze. Działania zostały wyszczególnione w tekście

Ciechanów wdraża rozwiązania mające na celu poprawę jakości powietrza. Pierwszy raz prowadzone są działania systemowe, zawarte w opracowanym Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Ciechanów.

Ciechanów aplikuje o środki na wymianę przez mieszkańców starych kotłów, instalację OZE na miejskich obiektach oraz u osób indywidualnych, są też realizowane inwestycje w infrastrukturę miejską: budowa centrum park&ride przy dworcu PKP na ponad 200 miejsc parkingowych, budowa ścieżek rowerowych, termomodernizacja budynków.

– Miasta, którym zależy na lepszej jakości powietrza są osamotnione w walce o czystsze powietrze. Potrzebne są rządowe programy i realne wsparcie. Tymczasem mamy politykę państwa nastawioną na węgiel i ograniczanie rozwoju odnawialnych źródeł energii. To niebezpieczne zjawisko nastawione na bieżący interes polityczny poprzez nienarażanie się środowiskom górników. Miasto nie ma możliwości prawnych, aby samodzielnie zakazać spalania złej jakości paliw czy wprowadzić powszechną wymianę starych pieców. Jednak w Ciechanowie już wykorzystujemy wszystkie możliwości, które mamy, aby poprawić jakość powietrza. To walka o zdrowie naszych mieszkańców, ale nie możemy być jako władze miasta w tej walce osamotnieni – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

W lutym ubiegłego roku uchwalony został w Ciechanowie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Główne cele wskazane w PGN zakładają, że Ciechanów stanie się miastem o wysokim poziomie redukcji emisji gazów cieplarnianych, racjonalnego wykorzystania energii oraz wzrostu udziału wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Plan jest strategicznym dokumentem, w którym zostały zawarte działania inwestycyjne i nieinwestycyjne (edukacyjne, organizacyjne, prawne). Dokument dotyczy działań, które będą realizowane do 2020 roku. Dzięki takiej formie ich uwzględnienia zwiększa się szansa na uzyskanie dofinansowania w ramach nowej perspektywy UE. Dokument jest jednym z warunków ubiegania się o środki unijne na zadania związane z ochroną środowiska i efektywnością energetyczną. Dofinansowanie może dotyczyć m.in.: termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, budynków spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, wymiany urządzeń na energooszczędne, montażu instalacji odnawialnych źródeł energii, budowy obiektów pasywnych, energooszczędnych, modernizacji lub rozbudowy elektroenergetycznej lub ciepłowniczej, a także inwestycji w rozwój infrastruktury na rzecz ekologicznego transportu zbiorowego oraz niezmotoryzowanego transportu indywidualnego.

  1. Instalacja paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła na miejskich obiektach oraz w zgłoszonych gospodarstwach domowych mieszkańców.
    Określone w opracowanym dokumencie działania, polegające m.in. na montażu na budynkach użyteczności publicznej i wewnątrz nich instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, rozwój rozproszonych źródeł energii jakimi są mikroinstalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, instalacje pomp ciepła – wpisują się w zakres projektu, będącego przedmiotem porozumienia Ciechanowa, Glinojecka, Opinogóry Górnej oraz Strzegowa. 29 lipca została podpisana między przedstawicielami samorządów umowa partnerska, na podstawie której, samorządy podjęły współpracę przy przygotowywaniu wspólnego projektu dotyczącego systemów odnawialnych źródeł energii, który umożliwi aplikowanie o środki unijne. Efektem pozyskania środków mają być m.in. instalacje paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła w zgłoszonych gospodarstwach domowych mieszkańców w czterech współpracujących gminach.
  2. Dofinansowanie do wymiany starych kotłów na bardziej ekologiczne.
    Urząd Miasta będzie aplikował o środki na dofinansowanie do wymiany węglowych bądź innych mało efektywnych kotłów na bardziej ekologiczne. Ratusz zachęca mieszkańców do składania deklaracji do 19 stycznia. Na tym etapie konieczne jest określenie skali zainteresowania. Zbieranie przez urząd deklaracji mieszkańców, chcących wymienić kotły węglowe, gazowe, olejowe lub opalane biomasą na kotły bardziej ekologiczne i wydajne związana jest z ogłoszeniem konkursu na realizację programu „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni” ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ramach projektu, w zależności od zgłaszanego zainteresowania, możliwe będzie finansowanie: wymiany kotła węglowego, gazowego, olejowego lub opalanego biomasą na kocioł gazowy, olejowy lub opalany biomasą (bardziej efektywny). Maksymalny poziom dofinansowania to 75% kosztów kwalifikowanych, może ono wynieść do 5 tys. zł. Pozostałe koszty realizacji przedsięwzięcia stanowić będzie wkład własny mieszkańca.
  3. Rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej – możliwość przyłączenia także gospodarstw domowych.
    PEC Ciechanów zachęca mieszkańców miasta do przyłączania się do sieci ciepłowniczej i korzystania z ekologicznego, wygodnego sposobu ogrzewania oraz  ciepłej wody. Spółka podkreśla łatwą możliwość przyłączania się dowolnych budynków wielorodzinnych oraz domów jednorodzinnych znajdujących się w pobliżu sieci. Spółka inwestuje w rozwój i modernizację sieci ciepłowniczej, która będzie docierać  do nowych obszarów miasta. PEC Ciechanów podkreśla, że ciepło systemowe jest jednym ze sposobów likwidacji niskiej emisji i smogu w miastach, a emisja szkodliwych pyłów jest dziesięciokrotnie niższa niż w przypadku pieców węglowych. Wyszczególnia zalety ciepła systemowego, zaznaczając, że jest ono przyjazne dla środowiska, gwarantuje utrzymanie przez całą dobę optymalnej temperatury, jest bezpieczne, komfortowe i wpływa na oszczędność czasu. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych możliwość podłączenia do sieci mogą konsultować z zarządcami lub  uzyskać informacje bezpośrednio w PEC Ciechanów. Kilka miesięcy temu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie ruszyło z akcją informacyjną, mającą na celu zachęcenie mieszkańców korzystających z pieców węglowych do przyłączenia się do sieci ciepłowniczej.
  4. Budowa centrum park&ride przy dworcu PKP.
    Jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych wpisujących się w szerokie działania mające wpływ na ograniczenie niskiej emisji jest budowa w rejonie dworca PKP, centrum przesiadkowego park&ride wraz z przebudową ulicy Sienkiewicza i rozbudową dróg dla rowerów. Powstanie m.in. ponad 200 miejsc parkingowych, stanowiska dla rowerów, zatoki autobusowe. Miasto wystąpi o pozyskanie dofinansowania ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Dofinansowanie może wynieść do 80% kosztów kwalifikowalnych. Realizacja inwestycji planowana jest do 30 czerwca 2018 roku.
  5. Budowa do 20 km nowych ścieżek rowerowych.
    W Ciechanowie planowana jest budowa kolejnych ścieżek rowerowych. Do 2020 roku może powstać w sumie około 20 km nowych tras dla rowerów m.in. wzdłuż ul. Sońskiej, Sienkiewicza, Mazowieckiej, Niechodzkiej oraz nowoprojektowanej drodze łączącej rondo Solidarności z gminą Opinogóra Górna.
  6. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budynków komunalnych.
    Kolejną kwestią istotną w kontekście niskiej emisji jest termomodernizacja budynków. Miasto planuje termomodernizację budynków użyteczności publicznej i komunalnych wielorodzinnych ze środków Unii Europejskiej do 2022 roku. Budynki użyteczności publicznej przewidziane do termomodernizacji to m.in. „Krzywa hala”, budynki Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, nr 2 oraz hala sportowa Gimnazjum nr 1. Miasto przygotowało audyty energetyczne. Sporządzono również audyty 28 budynków komunalnych będących w całości własnością miasta. Dzięki temu miasto jest gotowe do przystąpienia do konkursów na dofinansowanie termomodernizacji budynków mieszkalnych, gdy tylko konkursy zostaną uruchomione.
  7. Zakup niskoemisyjnych autobusów, w tym pierwszego w Ciechanowie autobusu elektrycznego.
    Planowany jest także zakup niskoemisyjnych autobusów, w tym pierwszego w Ciechanowie autobusu elektrycznego. Zakład Komunikacji Miejskiej systematycznie inwestuje w wymianę taboru na bardziej ekologiczny m.in. autobusy z silnikiem spalinowym spełniającym normę Euro VI. Pierwszy w mieście autobus elektryczny zostanie zakupiony w 2018 r. na co miasto stara się pozyskać dofinansowanie rzędu 80% ze środków unijnych przeznaczonych na ograniczenie niskiej emisji.
  8. Akcja edukacyjna oraz kontrole gospodarstw domowych.
    Kilka tygodni temu w mieście ruszyła akcja edukacyjna - Strażnicy Miejscy prowadzą kontrole oraz edukują mieszkańców Ciechanowa w kwestiach zakazu palenia śmieci. Kampania edukacyjna ma na celu zwiększenie świadomości na temat szkód dla zdrowia wynikających z palenia śmieci w piecach. Dystrybuowana jest ulotka z informacjami m.in. o tym, jak należy w bezpieczny sposób pozbywać się odpadów oraz co grozi za ich spalanie. Strażnicy Miejscy kontrolują miejsca, gdzie istnieje podejrzenie, że w piecu w danym budynku spalane są odpady. Poza oczywistymi konsekwencjami dla zdrowia, zanieczyszczaniem powietrza, oraz niebezpieczeństwem, związanym np. z możliwością wybuchu czy pożaru w przypadku spalania różnego rodzaju odpadów, podkreślane są konsekwencje finansowe. Prawo przewiduje bowiem grzywny do 5 tys. zł. Problem można zgłosić, dzwoniąc do Straży Miejskiej pod numer telefonu 606 370 411 bądź (23) 674 92 51. Kontrole strażnicy będą prowadzili przez cały sezon grzewczy. Ulotka zawiera instruktaż – wskazuje że śmieci należy wyrzucać, segregować, zagospodarować we właściwy sposób, np. w ramach selektywnej zbiórki. Organizatorzy kampanii przypominają, że dane typy odpadów należy wyrzucać do właściwych pojemników, strzykawki i igły do specjalnych pojemników w aptekach oraz, że można odpady bezpłatnie oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Gostkowskiej 83 (pn.-pt.: godz. 7.00-18.00, sob.: godz. 10.00-14.00).

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H