Debata z ekspertami w rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
- kategoria:
- Aktualności strona główna
Miasto organizuje debatę na temat zmian jakie zaszły w Polsce i w Ciechanowie w ciągu 15 lat obecności w Unii Europejskiej. Debatę poprowadzi dziennikarz Jarosław Kulczycki. Wezmą w niej udział: dr Anna Czarczyńska, Adrian Furgalski, Marek Zuber oraz europoseł Jarosław Kalinowski i prezydent Krzysztof Kosiński. Wydarzenie zaplanowane jest 1 maja o godz. 18.00 w Hotelu Atena. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o zgłoszenia do Wydziału Kontaktów Społecznych.
Uczestnictwo w debacie jest bezpłatne. Z uwagi na ograniczoną przestrzeń i kwestie techniczne, należy do 29 kwietnia mailowo lub telefonicznie zgłosić swój udział do Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miasta Ciechanów: , tel. 23 674 93 04.
Temat Unii Europejskiej będzie poruszany w różnych kontekstach, m.in. infrastruktury drogowej, kolejowej, inwestycji, pozyskiwania funduszy, finansowania i rozliczania zadań, obecnej perspektywy, minionych lat i przyszłości wspólnoty. Debata będzie odnosiła się zarówno do wymiaru globalnego, europejskiego, ogólnopolskiego, jak i lokalnego. Temat 15-lecia w UE będzie poruszony z punktu widzenia ekspertów, ekonomistów, polityków, mieszkańców.
Osoby zaproszone przez prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego, które razem z nim wezmą udział w debacie, to:
Dr Anna Czarczyńska – doktor nauk ekonomicznych. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Sussex University w Wielkiej Brytanii. Dziekan kierunku Ekonomia i kierownik Akademii Kompetencji Menadżera na Akademii Leona Koźmińskiego. Konsultant i trener biznesu, lider projektów międzynarodowych. Radca ekonomiczny ambasady RP w Helsinkach. Autorka publikacji z dziedziny ekonomii, zarządzania oraz zrównoważonego rozwoju.
Marek Zuber – ekonomista i analityk rynków finansowych. Studiował na Wydziale Finansów i Bankowości Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Po studiach pracował jako analityk i ekonomista w Banku Przemysłowo-Handlowym i połączonym BPH PBK. Następnie rozpoczął własną działalność w zakresie sporządzania prognoz makroekonomicznych i rynkowych, analizy przedsiębiorstw, zarządzania finansami, składania finansowania do różnych projektów. Jest aktywnym inwestorem. Był członkiem rad nadzorczych wielu spółek, w tym spółek publicznych. Doświadczenie zawodowe zdobywał również jako Główny Ekonomista w firmie doradztwa Finansowego TMS i TMS Brokers, główny ekonomista Internetowego Domu Maklerskiego, a także wykładowca w Akademii Toyoty. Jest wykładowcą na studiach MBA w Akademii WSB oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi również zajęcia na studiach podyplomowych w wymienionych uczelniach a także na SGH. Był szefem doradców ekonomicznych premiera Kazimierza Marcinkiewicza, nagrodzonym prestiżową nagrodą „Polityczny doradca roku”.
Adrian Furgalski – wiceprezes w Zespole Doradców Gospodarczych TOR. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. 1998-2000 doradca Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej Tadeusza Syryjczyka. 2000-2001 doradca Dyrektora Naczelnego Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" ds. reformy strukturalnej. Od 2004 r. Dyrektor w Zespole Doradców Gospodarczych TOR, od 2012 r. członek Zarządu a od 2014 Wiceprezes. Od 2014 r. Przewodniczący Zarządu związku pracodawców Forum Kolejowe Railway Business Forum. Autor licznych publikacji oraz komentator.
Jarosław Kalinowski – poseł do Parlamentu Europejskiego. Absolwent zootechniki na SGGW w Warszawie, ukończył także podyplomowe Studium Wspólnotowego Prawa Rolnego w Instytucie Nauk Prawnych PAN. W latach 1993-2009 poseł na sejm II-VI kadencji. W 2005 i 2007 r. wybrany wicemarszałkiem Sejmu RP. W 1997 r. wszedł w skład rządu Włodzimierza Cimoszewicza, gdzie pełnił funkcję wicepremiera i ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz przewodniczącego Komitetu Rozwoju Regionalnego Rady Ministrów. Ponownie funkcję wicepremiera i ministra rolnictwa i rozwoju wsi pełnił w latach 2001-2003. W 2002 roku jeden z negocjatorów warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W 2009 i 2014 r. wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. W Brukseli zajmuje się rolnictwem, pracując w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.
Dyskusję poprowadzi Jarosław Kulczycki – dziennikarz z prawie 30-letnim doświadczeniem, z wykształcenia lingwista i tłumacz języka angielskiego. Prezenter telewizyjny i gospodarz programów, autor reportaży i wywiadów, trener. W okresie negocjacji Polski z Unią Europejską i w pierwszych latach członkostwa specjalizował się w tematyce europejskiej, prowadząc liczne programy publicystyczne, konferencje, debaty i wywiady z głównymi aktorami tego historycznego procesu (Guenter Verheugen, Leszek Miller, Pat Cox, Jerzy Buzek, Aleksander Kwaśniewski). W początkach kariery prezenter TVP 2, potem Panoramy, wreszcie gospodarz Wiadomości i programów TVP Info - Panorama Dnia, Infodziennik (współautor formatu), Forum. Relacjonował na żywo wiele doniosłych wydarzeń (Watykan – beatyfikacja, kanonizacja JPII, wejście Polski do UE – Studio live Strasbourg).
W Ciechanowie z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się 1 maja także Piknik Europejski „Bazar Kultury”. Ponadto miasto wydało specjalną publikację oraz przygotowało wystawę na ul. Warszawskiej, dotyczącą inwestycji i projektów zrealizowanych w Ciechanowie dzięki środkom pozyskanym z UE.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H