• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
25 listopada 2020
kategoria:
Aktualności strona główna
Grafika Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. U góry wysokie kolorowe litery BOM, niżej małymi literami, na niebiesko: Budżet Obywatelski Mazowsza. Na dole pośredniej wielkości literami: Zmieniaj z nami Mazowsze!
 

Zakończyło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Mieszkańcy regionu zdecydowali m.in., iż jednym ze zwycięskich projektów, który zostanie zrealizowany w Ciechanowie będzie powstanie 9 nowoczesnych przejść dla pieszych. Poprawi to bezpieczeństwo pieszych i kierowców na ul. 17 Stycznia i ul. Wojska Polskiego.

Budżet Obywatelski Mazowsza to nowy instrument wprowadzony w tym roku przez samorząd województwa mazowieckiego, na wzór istniejących w wielu polskich miastach budżetów partycypacyjnych, w tym tego funkcjonującego od 2015 roku w Ciechanowie. To część środków finansowych województwa na nadchodzący rok, o przeznaczeniu których mogą decydować sami mazowszanie.

Wśród wybranych w głosowaniu projektów jest montaż innowacyjnych przejść dla pieszych na terenie Ciechanowa. Na drogach wojewódzkich 9 zebr zostanie wyposażonych w lampy doświetlające, lampy ostrzegawcze nad znakiem D-6 i czujniki ruchu. Będą to tzw. inteligentne przejścia dla pieszych.

5 z nich jest zlokalizowanych w ciągu ul. 17 Stycznia przy: skrzyżowaniu z ul. Gostkowską, skrzyżowaniu z ul. Gabriela Narutowicza, I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego i skrzyżowaniu z ul. Letnią (2 przejścia). 4 kolejne znajdują się w ciągu ul. Wojska Polskiego (przy skrzyżowaniu z ul. Kącką, przy Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego, przy skrzyżowaniu z ul. Nadrzeczną oraz przy skrzyżowaniu z ul. Śląską). Autorem zgłoszonego projektu jest prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Inteligentne przejścia dla pieszych posiadają wiele korzyści względem przejść klasycznych. W pierwszej kolejności zapewniają większe bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców, co jest nadrzędnym celem ich stosowania. W odróżnieniu od przejść klasycznych, aktywne przejścia dla pieszych posiadają zsynchronizowane ze sobą pulsujące światła, które zwiększają widoczność pieszego znajdującego się na drodze. Może być on widoczny nawet z odległości 800 m, co jest niemożliwe w przypadku przejść klasycznych, zwłaszcza podczas trudnych warunków występujących na drodze (deszcz, śnieg czy zmrok). Pieszy jest identyfikowany podczas zbliżania się do przejścia w czasie rzeczywistym, a po zejściu pieszego z jezdni inteligentny system w nowoczesnych przejściach dla pieszych wyłącza światło ostrzegawcze. Umożliwia to szybką reakcję kierowcy, który lepiej reaguje na bodziec występujący w danej chwili niż na stale nadawany sygnał ostrzegawczy stosowany przy klasycznych przejściach.

Budżet partycypacyjny to jedno z kluczowych współczesnych narzędzi dających realny wpływ mieszkańcom na to, jakie projekty są realizowane w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jako miasto od lat skutecznie umożliwiamy aktywność mieszkańców dzięki funkcjonowaniu Ciechanowskiego Budżetu Obywatelskiego. Bardzo dobrą decyzją było powstanie takiego budżetu dla obywateli na poziomie województwa, a jeszcze bardziej cieszy fakt, że projekt zgłoszony przeze mnie zwyciężył i będzie realizowany w Ciechanowie. Dziękuję wszystkim, którzy głosowali – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Prace przygotowawcze (w tym postępowanie przetargowe i wyłonienie wykonawcy) przewidziano na okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Inwestycja będzie realizowana przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich od kwietnia do października 2021 r.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H