• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
12 grudnia 2016
kategoria:
Aktualności strona główna
Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński na tle ścianki promującej program Mieszkanie Plus w samorządach.

Prezydent Krzysztof Kosiński podpisał dziś w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie list intencyjny w sprawie udziału miasta w programie „Mieszkanie Plus”. Władze Ciechanowa, starając się wykorzystywać istniejące możliwości, chcą umożliwić budownictwo tanich mieszkań na wynajem. Nie przesądza to jednak o realizacji rządowego programu w Ciechanowie, dalsze działania i decyzje uzależnione będą bowiem głównie od polityki rządowej we wdrażaniu rozwiązań oraz od spółki odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

„Mieszkanie Plus” to rządowy program, zakładający m.in. budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Inwestycje odbywać się będą na zasadach rynkowych, między innymi na gruntach stanowiących obecnie własność samorządów. Ciechanów jest jedną z 56 gmin, które wstępnie przystąpiły do programu. Miasto proponuje, by miejscem inwestycji była działka w rejonie ulicy Powstańców Wielkopolskich. Na 80-arowym terenie jest już decyzja o warunkach zabudowy. Każdy z projektów pilotażowych sfinansuje Fundusz Mieszkanie Plus (fundusz inwestycyjny Banku Gospodarstwa Krajowego), zarządzać nim będzie spółka BGK Nieruchomości. Zgodnie z założeniami, program realizowany będzie na zasadach komercyjnych, nie będzie obciążał finansowo ani samorządów ani budżetu państwa. Przedsięwzięcie miałoby przynosić zyski inwestorom, uczestnikom funduszy inwestycyjnych, którzy sfinansują znaczną część nakładów inwestycyjnych. Grunty nie będą przekazywane bezpłatnie, lecz wyceniane, ich wartość będzie wyceniana w kosztach przedsięwzięcia.

Zapisy listu intencyjnego podpisanego dziś w Warszawie w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych z BGK Nieruchomości przez prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego mówią o tym, że w ramach prowadzenia lokalnej polityki mieszkaniowej, samorząd jest zainteresowany poprawą stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych oraz wsparciem przy tworzeniu infrastruktury społecznej i technicznej. BGK Nieruchomości w ramach przygotowania programu „Mieszkanie Plus” realizuje pilotażowe projekty inwestycyjne. Strony zadeklarowały wolę rozpoczęcia współpracy w celu rozpoznania możliwości realizacji projektów inwestycyjnych w zakresie przedsięwzięć budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury społecznej i technicznej. Zadeklarowały wolę ustalenia zasad i warunków współpracy, zmierzającej do realizacji projektów inwestycyjnych, o ile zostanie rozpoznana i stwierdzona taka możliwość. Podpisanie listów intencyjnych z gminami jeszcze nie przesądza, że fundusz sfinansuje tam inwestycje. 

Wykorzystujemy szanse, które się pojawiają. Zgłosiliśmy swój akces, bo jeśli program okaże się realny i skuteczny, to ciechanowianie będą mogli skorzystać z tanich mieszkań na wynajem. Miasto zrobiło swoje. Ważne, że jesteśmy jednymi z pierwszych w Polsce, którym udało się wejść do programu – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, zasady kolejności przyznawania mieszkań w ramach programu zostaną ustalone ustawowo. Będą przyznawane punkty, gdzie preferowane będą np. rodziny wielodzietne. Ostateczne decyzje zależeć mają od samych gmin, które określą preferencje w kontekście istniejących potrzeb danych grup. Najemcy płacić będą czynsz, będzie to czynsz komercyjny, ale dużo niższy od obowiązujących stawek rynkowych (jednak nie będzie to czynsz dostosowany do możliwości najuboższych, jak ma to miejsce w przypadku mieszkań komunalnych czy socjalnych). Niższe mają być koszty budowy mieszkań w ramach programu, wykorzystywane mają być tańsze, nowoczesne technologie. Planowana wysokość czynszu to 10-24 zł za metr kwadratowy plus koszty eksploatacji.

By było to możliwe, od podpisania listu do rozpoczęcia prac inwestycyjnych konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Przeprowadzona musi zostać m.in. analiza zasadności i uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia, uzgodnienia formuły i zasad transakcji, przygotowanie aplikacji i uzyskanie zgód, przygotowanie dokumentacji, negocjacje, zawarcie stosownych umów, uzyskanie ostatecznych decyzji o realizacji oraz objęciu certyfikatów inwestycyjnych funduszu. Ewentualny termin rozpoczęcia budowy uzależniony będzie m.in. od kwestii planistycznych, technicznych danego terenu, uzyskiwania pozwoleń, technologii. Czas realizacji szacowany jest na około 18 miesięcy.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H