• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
02 listopada 2016
kategoria:
Aktualności strona główna
Konferencja prasowa Miejskim Zespole Szkół Nr 1. Prezydent Ciechanowa, stojąc przy szkolnej tablicy odpowiada na pytania dziennikarzy.

Pozyskane dofinansowanie dotyczy projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji”, w ramach którego organizowane będą zajęcia rozwijające wiedzę i umiejętności uzdolnionych uczniów, zajęcia wyrównujące, jak również podejmowane będą działania służące wsparciu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym uczniów niepełnosprawnych. Przeszkoleni zostaną nauczyciele, do podstawówek i gimnazjów trafią pomoce dydaktyczne za ponad 400 tys. zł.

Projektem objęte będą wszystkie miejskie szkoły podstawowe i gimnazja. Wysokość środków przyznanych na wniosek prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych to 1 341 480,90 złotych. Stanowi to 93,2% wartości całego projektu. Wartość projektu to 1 439 070,90 złotych, wkład własny miasta będzie niepieniężny. To kolejny skuteczny wniosek związany z pozyskaniem środków na edukację, przygotowany przez Zakład Obsługi Szkół i Przedszkoli – obecnie Centrum Usług Wspólnych.

Szczegóły projektu zostały przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 listopada w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Ciechanowie.

– Cieszę się, że nasze szkoły – uczniowie i nauczyciele skorzystają z tego dużego, ważnego projektu. Ogrom dodatkowych godzin, bardzo szeroki zakres, różnorodne zajęcia i pomoce dydaktyczne bez wątpienia pozytywnie wpłyną na jakość nauki. Musimy stwarzać dzieciom i młodzieży jak najlepsze warunki, inwestycja w ich edukację to inwestycja w przyszłość – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Celem głównym projektu jest wzrost potencjału edukacyjnego, poprawa wiedzy, kompetencji i umiejętności oraz złagodzenie wpływu dysfunkcji na możliwości edukacyjne uczniów ciechanowskich szkół samorządowych, prowadzonych przez Gminę Miejską Ciechanów.  W projekcie weźmie udział 1450 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów samorządowych miasta oraz 244 nauczycieli. Działania projektu koncentrują się na wsparciu uczniów zdolnych, wsparciu uczniów mających problemy z opanowaniem podstawy programowej, wsparciu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym uczniów niepełnosprawnych, jak również na doskonaleniu warsztatu nauczycieli oraz doposażeniu bazy dydaktycznej szkół w nowoczesny sprzęt.

Projekt realizowany będzie w przyszłym roku. Prowadzone będą zajęcia wyrównujące, w zależności od zapotrzebowania danej szkoły. Dotyczyć będą języka angielskiego, niemieckiego, matematyki, fizyki, geografii, przyrody, chemii, informatyki, biologii. Zajęcia wyrównujące będą odbywały się w wymiarze 30 godzin dla grupy, co da łącznie 4620 godzin zajęć w 154 grupach.

Powadzone będą zajęcia rozwijające z poszczególnych przedmiotów. Realizowane będą również zajęcia z nauki programowania, powstaną koła szachowe.  Dla uczniów zdolnych zajęcia z języka angielskiego będą kończyły się uzyskaniem  zewnętrznego certyfikatu TELC/TOEIC. Zajęcia z języka angielskiego będą odbywały się w wymiarze 120 lub 60 godzin dla grupy. Zajęciami zostaną objęci uczniowie gimnazjum. Celem jest jak najlepsze przygotowanie do kolejnych etapów kształcenia, wkrótce będą oni bowiem rywalizować o miejsca w dobrych szkołach z uczniami z różnych stron kraju. Łącznie zostanie zrealizowanych 4560 godzin zajęć.

W ramach wsparcia uzupełniającego zaplanowano wsparcie logopedyczne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, treningi społeczne dla uczniów z zespołem Aspergera i autyzmem, warsztaty postaw kluczowych dla rynku  pracy oraz zajęcia z doradztwa zawodowego. Zajęcia będą prowadzone w wymiarze 30 godzin na grupę – łącznie 1340 godzin zajęć.

Nauczyciele przejdą szkolenia. Dotyczyły one będą posługiwania się technikami komputerowymi, nowoczesnych metod nauczania, prowadzenia procesu indywidualizacji pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie uczestniczący w projekcie otrzymają podręczniki, nauczyciele – materiały szkoleniowe. Zajęcia będą odbywały się w salach lekcyjnych szkół. Udostępnienie sal stanowi wkład własny gminy.

Planowany jest zakup sprzętu dydaktycznego i wyposażenia dla szkół. Będą to tablice multimedialne,  projektory z ekranami, laptopy z oprogramowaniem systemowym, programy wspierające diagnozę i terapię logopedyczną, urządzenia wielofunkcyjne, zestawy szachów z zegarem. W planach jest zakup wyposażenia dla 4 międzyszkolnych pracowni przyrodniczych oraz zakup wyposażenia dla 9 pracowni matematycznych.

O potrzebach miejskich szkół oraz pozytywnych efektach nowoczesnych narzędzi nauczania mówił uczestniczący w konferencji dyrektor Centrum Usług Wspólnych Adam Krzemiński. Kwestię ogromnego znaczenia wsparcia zakładanego w projekcie, z perspektywy nauczycieli i uczniów, podkreślała dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 Elżbieta Wodzyńska. Po konferencji odbyła się krótka przykładowa prezentacja wykorzystania tablicy interaktywnej podczas lekcji fizyki.
Projekt realizowany będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H