• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
27 września 2021
kategoria:
Aktualności strona główna
Grafika Banku Żywności w Ciechanowie, umiejscowionym na środku grafiki, na biegnącym w poprzek prostokąrnym białym polu. Logo to nazwa: Bank Żywności w Ciechanowie i rysunek dwóch ptaszków jedzących z małej miseczki. Logo ma ciemno żółte tło i białe litery. Nad napisem w lewym górnym rogu jest talerz z zupą w kolorze zielonym, obok po prawej leży gałązka rozmarynu i natka pietruszki. Pod logotypem od lewej leżą: biała łyżka z przyprawą wyglądającą jak majeranek, gałązki brukuła, pokrojona zielona część pora i ziarnka pieprzu.

Bank Żywności w Ciechanowie oraz Oddział Powiatowy PCK przy wsparciu miasta przeprowadzą charytatywną akcję w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności (29 września), ustanowionego przez ONZ. Projekt „Ciechanów nie marnuje” wpisuje się w działania miasta z zakresu ekologii. 

Wydarzenie o charakterze edukacyjnym, kulinarnym i integracyjnym będzie polegało na gotowaniu zupy z produktów żywnościowych, które udało się uratować przed zmarnowaniem. Akcja ma na celu poszerzenie wiedzy o tym, jak nie marnować żywności. To też promocja zachowań proekologicznych.

We środę 29 września w stołówce PCK przy ul. Rzeczkowskiej 11 z warzyw, które Bank Żywności odbiera z ciechanowskich marketów kucharze PCK i wolontariusze przygotują zupę dla podopiecznych PCK z terenu Ciechanowa.

Każdy, kto chce spróbować „Zupy Disco” może przyjść do siedziby PCK z własnym słoikiem o godz. 10.00.

Projekt uzyskał wsparcie finansowe Urzędu Miasta Ciechanów w ramach corocznego konkursu dla organizacji pozarządowych i pożytku publicznego, organizowanego przez ratusz. Wśród priorytetowych zadań objętych konkursem znajdują się m.in. przedsięwzięcia realizowane na rzecz mieszkańców z zakresu ekologii czy ochrony zdrowia.

Pierwszą "Zupę Disco" ugotowano w 2012 r. w Berlinie. Była to „zupa protestu” przeciwko marnowaniu żywności, a głównym organizatorem był Slow Food Youth Deutschland. Pomysł bardzo szybko rozprzestrzenił się na całym świecie – aktywiści, organizacje i inicjatywy społeczne organizują lokalne Zupy Disco w ciągu całego roku, w różnym czasie i na różną skalę. W Polsce Zupę Disco zaczęły gotować Banki Żywności podczas obchodów Światowego Dnia Żywności w 2017 r., między innymi w Ciechanowie. 

Jak wynika z raportu Banków Żywności z 2019 r. Polacy najczęściej wyrzucają pieczywo (23,7%), wędliny (12,8%) i świeże owoce (12,6%). Powodami wyrzucania żywności jest stwierdzenie, że żywność jest zepsuta (65,2%), przekroczono datę jej ważności (42%) lub też przygotowany został jej nadmiar (26,5% ). Wyrzucanie jedzenia wiąże się ze stratą surowców wykorzystywanych do produkcji i dystrybucji.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H