Ciechanów bardziej atrakcyjny dla inwestorów
- kategoria:
- W gazecie
Rozwojowi gospodarczemu, przedsiębiorczości, nowym inwestycjom, zwiększaniu liczby miejsc pracy będą służyć rozwiązania, które już są wprowadzane w Ciechanowie. Inwestorzy będą mogli liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości, jest również szansa na objęcie terenów inwestycyjnych podstrefą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
19 października prezydent Krzysztof Kosiński w sprawie podstrefy miał spotkanie w Ministerstwie Gospodarki. Zgodnie z ustaleniami, od razu po spotkaniu podjęte zostały dalsze działania. – Mamy tereny inwestycyjne, które mogą być podstrefą objęte i będziemy się o to starać. Dla inwestorów oznacza to ulgi i wsparcie, co stanowi szansę szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw – mówił podczas październikowej konferencji w ministerstwie prezydent Krzysztof Kosiński. Obszar, który może być objęty podstrefą, to tereny przeznaczone pod nowe inwestycje, na których m.in. za pieniądze SSE mogą być wybudowane hale produkcyjne, gdzie docelowo mogą pojawić się nowe przedsiębiorstwa. Z objęciem podstrefą związane są korzyści i ulgi, które mają zachęcać potencjalnych inwestorów do podjęcia działalności na tym obszarze.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta stosowną uchwałą wyrażono zgodę na objęcie podstrefą ekonomiczną wskazanych przez prezydenta terenów. Wniosek Ciechanowa już został przekazany do właściwych instytucji. Podstrefą mają szansę być objęte działki o łącznej powierzchni ponad 14 hektarów, zlokalizowane w obrębie Szczurzyna, Krubina, Niechodzina-Bielina. Są to grunty należące do miasta, położone przy ulicy Mleczarskiej, Składowej, Tysiąclecia i Żytniej. Konsekwencją podjęcia kolejnej ważnej w kontekście wspierania przedsiębiorczości uchwały będą zwolnienia z podatku od nieruchomości. Uchwała w sprawie tych zwolnień w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej na terenie Miasta Ciechanów dotyczy inwestycji, w wyniku których powstawać będą nowe miejsca pracy. Zwolnione będą grunty, budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowiące inwestycję początkową (w rozumieniu art. 2 pkt. 49 Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu). Przedsiębiorcy mogą być zwolnieni od płacenia podatku od nieruchomości nawet przez dziesięć lat. Okres ten uzależniony będzie od liczby nowych miejsc pracy związanych ze zrealizowaną inwestycją, które muszą być utworzone nie później niż w ciągu trzech lat od zakończenia inwestycji. Dziesięcioletni okres zwolnienia związany jest z utworzeniem co najmniej 100 miejsc pracy, a na przykład pięcioletni – z utworzeniem przynajmniej 55. Podjęcie uchwały, utworzonej na podstawie ogólnopolskiego programu udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, pozwala na uproszczenie procedur udzielania pomocy przedsiębiorcom i nie wymaga przechodzenia skomplikowanej drogi notyfikacji przez Komisje Europejską. Przedsiębiorca ubiegający się o taką pomoc powinien złożyć wypełnione stosowne formularze przed przystąpieniem do realizacji inwestycji oraz po jej zakończeniu. Szczegóły dotyczące zasad, terminów oraz druków przedstawione są w przedmiotowej uchwale.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H