Urząd Miasta Ciechanów
https://www.umciechanow.pl//main/aktualnosci/Budowa-kogeneracji-gazowej-w-Ciechanowie.-Korzysci-ekonomiczne-i-ekologiczne/idn:5213
Drukuj grafikę : tak / nie

Budowa kogeneracji gazowej w Ciechanowie. Korzyści ekonomiczne i ekologiczne

19 lipca 2017
kategoria:
Aktualności strona główna
Plac budowy. Pośrodku prostokątny obiekt podobny do blaszanego garażu. Na tym kontenerze umiejscowiono dwie rury. Jedna ułożona poziomo, druga ustawiona pionowo. Za kontenerem samochód z podnośnikiem, który na dachu obiektu ustawia czworoboczny element z czterema okrągłymi otworami

Do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej został dostarczony kompletny agregat kogeneracyjny. Kogeneracja to jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej. Ciepło będzie wytwarzane na potrzeby miasta, a energia elektryczna na potrzeby PEC.

Agregat kogeneracyjny w zabudowie kontenerowej będzie instalowany na terenie Centralnej Ciepłowni przy ul. Tysiąclecia 18 i zostanie włączony w sieć ciepłowniczą oraz wewnętrzną sieć energetyczną ciepłowni. Do listopada potrwają prace instalacyjne, montażowe oraz nastąpi uruchomienie. Agregat został dostarczony 19 lipca. Na placu budowy z zarządem spółki oraz pracownikami spotkał się prezydent Krzysztof Kosiński. Tydzień temu zarząd wraz ze specjalistami uczestniczył w próbnym uruchomieniu agregatu w siedzibie dostawcy. Agregat był sprawdzany w zakresie dotrzymania parametrów pracy przy pełnym obciążeniu i przeszedł te próby pomyślnie.

Kogeneracja gazowa będzie stanowiła nowe źródło ciepła dla mieszkańców miasta podłączonych do PEC Ciechanów i jest pierwszym krokiem na drodze dywersyfikacji paliwowej. W kolejnych 2 latach planowane jest realizacja kolejnych inwestycji w źródła ciepła wykorzystujące zarówno paliwa gazowe jak i ciekłe jako alternatywne dla węgla.  Należy przy tym podkreślić, że instalacje węglowe będą również sukcesywnie modernizowane oraz uzupełniane o instalacje oczyszczania spalin.  Poprawi to znacząco bezpieczeństwo w zakresie pewności dostaw paliwa oraz elastyczność w zakresie kosztów zakupu, co stało się obecnie bardzo istotne z uwagi na postępujące od początku 2017 r. zmonopolizowanie rynku węgla w Polsce, skutkujące znaczącym wzrostem cen – powiedziała prezes PEC Małgorzata Niestępska.

To co stanowi straty energii podczas tradycyjnych procesów, dzięki kogeneracji, będzie w maksymalny możliwy sposób wykorzystywane. Prezes PEC dodaje, że poza wykorzystaniem przez PEC wytworzonej w procesie kogeneracji energii elektrycznej, nadmiar tej energii będzie sprzedawany do sieci elektroenergetycznej. Ciepło zasili system ciepłowniczy miasta.

Spółka zwraca uwagę, że ograniczenie kosztów zakupu energii elektrycznej zostanie uwzględnione w taryfach z korzyścią dla odbiorców. Po zakończeniu inwestycji udział ciepła w sieci  pochodzącego z ekologicznej kogeneracji gazowej osiągnie 15 % co przekłada się na czystsze powietrze w mieście.

Wykonawcą zadania inwestycyjnego pod nazwą “Rozwój systemu ciepłowniczego poprzez budowę źródła kogeneracyjnego na paliwo gazowe o mocy do 550 kWe" jest firma Horus-Energia Sp. z o.o. Wartość kontraktu to ponad 2 mln zł.