Urząd Miasta Ciechanów
https://www.umciechanow.pl//main/aktualnosci/Bezplatna-pomoc-prawna-w-Ciechanowie-promuje-byly-minister-sprawiedliwosci/idn:4493
Drukuj grafikę : tak / nie

Bezpłatną pomoc prawną w Ciechanowie promuje były minister sprawiedliwości

27 stycznia 2016
kategoria:
Aktualności strona główna

Ogólnopolski system nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonuje od początku tego roku. Taki punkt został uruchomiony w ciechanowskim ratuszu. Prezydent Krzysztof Kosiński zachęca mieszkańców, do których kierowana jest darmowa pomoc, do korzystania z porad. Podkreśla ważną rolę szerokiej informacji na ten temat. Na zaproszenie prezydenta, Ciechanów odwiedził były minister sprawiedliwości poseł na Sejm Borys Budka, który przygotowywał i wprowadzał system bezpłatnej pomocy.

Bezpłatna pomoc prawna dostępna jest od poniedziałku do piątku cztery godziny dziennie. Może z niej korzystać młodzież do 26 roku życia, osoby które ukończyły 65 lat, osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci, weterani oraz zagrożeni bądź poszkodowani katastrofą naturalną czy klęską żywiołową. Poseł Borys Budka podczas zorganizowanej dziś w ratuszu konferencji prasowej wyjaśniał najważniejsze założenia, wprowadzonego ustawą przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości w poprzedniej kadencji Sejmu ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

 Idea była prosta. Do tej pory państwo gwarantowało nieodpłatną pomoc prawną wyłącznie osobom, które znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej, ale dopiero na etapie procesu sądowego. Bardzo często jest tak, że ta pomoc nieodpłatna potrzebna jest dużo wcześniej, np. po to by takiego procesu uniknąć, np. po to, by skutecznie wnieść odwołanie od jakiejś decyzji administracyjnej, a nie czekać na postępowanie sądowo-administracyjne – powiedział poseł Borys Budka.

Poseł zaznaczał, że urząd miasta to jedno z najlepszych miejsc do usytuowania takich punktów. Za zorganizowanie takiej pomocy odpowiedzialny jest powiat, jednak ważna w tym zakresie jest współpraca z gminą. 

– Punkt działa w różnych godzinach. Tak to ustaliliśmy, by mogło skorzystać z usług prawników jak najwięcej osób. Są wyznaczone przedpołudniowe i popołudniowe godziny – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Pomoc prawna udzielana przez adwokata lub radcę prawnego polega na informowaniu o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach oraz obowiązkach, wskazaniu sposobu rozwiązania problemu, pomocy w sporządzeniu projektów pism w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym), pism o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego bądź rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Zakres, w którym można uzyskać wsparcie to przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo pracy, cywilne, karne, administracyjne, ubezpieczeń społecznych, rodzinne, podatkowe (z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej).

– Wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami, że np. seniorzy byli oszukiwani przez naciągaczy, którzy proponowali rzekomo korzystne oferty, a później tacy seniorzy otrzymywali do zapłacenia dodatkowe rachunki np. za energię. Gdy dla seniorów pomoc świadczona jest bezpłatnie, już ze strony urzędu miasta, czy podległej jednostki, którą jest Miejski Ośrodek Społeczny nie trzeba szukać możliwości pozaustawowych pomocy. Dziś mogą tacy mieszkańcy przyjść i skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej – mówił prezydent Krzysztof Kosiński.

– Profesjonalna pomoc prawna jest elementem bezpieczeństwa prawnego. Obywatel musi czuć się bezpiecznie, jeżeli nie stać go na opłacenie pomocy prawnej przedsądowej z własnej kieszeni. Ma możliwość skorzystania z pomocy, to inicjatywa dla obywateli – dodał Borys Budka. 

Poseł Borys Budka podkreślał, że w społeczeństwie jest niska świadomość prawna, problemem jest brak wiedzy prawnej jak i ekonomicznej, więc konieczna jest szeroka edukacja w tym zakresie, zwłaszcza w szkołach.

W sumie w całym kraju powstało ponad 1,5 tys. punktów, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna.