• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Sprawdź pogodę w CiechanowieOchrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2024 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
06 listopada 2017
kategoria:
Aktualności strona główna

Dziś, 6 listopada, w 75. rocznicę likwidacji przez Niemców getta w Ciechanowie, uczczono pamięć pomordowanych. Pod pomnikiem na Kirkucie złożone zostały kwiaty i znicze. W uroczystości wziął udział rabin Shalom Ber Stambler.

Na cmentarzu żydowskim oddano hołd ofiarom i przypomniano o ich tragicznej historii. 75 lat temu część Żydów zamordowano w naszym mieście, pozostałych zabito po wywiezieniu, ginęli oni w różnych obozach zagłady. Przed wojną Żydzi stanowili ponad jedną trzecią mieszkańców Ciechanowa. Getto na terenie miasta powstało w 1940 roku. Wobec Żydów Niemcy stosowali bardzo surowe represje. Dwa lata później Żydów w Ciechanowie już nie było. Pamięć pomordowanych uczcił goszczący w Ciechanowie rabin Shalom Ber Stambler oraz m.in. władze miasta, przedstawiciele Rady Miasta, parlamentu, uczniowie.

Dramatyczne losy Żydów to część historii naszego miasta. O tej historii trzeba przypominać. Pamięć o ofiarach powinniśmy podtrzymywać nie tylko w takie rocznice, jak ta obchodzona dziś. Wkrótce miejscem edukacji i popularyzacji wiedzy m.in. o ludności żydowskiej, będzie kamienica przy ul. Warszawskiej 18 – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Prezydent podkreśla, że będą podejmowane działania związane z przybliżaniem lokalnej społeczności, zwłaszcza ludziom młodym, historii ciechanowskich Żydów. Przewidują to między innymi założenia zagospodarowania kamienicy Piankiego przy ulicy Warszawskiej 18. Na rewitalizację tego zabytkowego budynku miasto pozyskało unijne dofinansowanie. Rozpoczęły się już prace przygotowawcze, niebawem ruszy gruntowny remont. Będzie się tam mieściła m.in. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta oraz galeria artystyczna nawiązująca do historii miasta, budynku, jego pierwotnych właścicieli i kultury żydowskiej, jako elementu integralnie związanego z historią Ciechanowa.

Kirkut – cmentarz żydowski na Aleksandrówce – ponad dwa lata temu został oznaczony tabliczkami informacyjnymi. Zostały uregulowane kwestie prawne dotyczące własności terenu, miasto planuje przeprowadzenie prac porządkowych.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H