• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
Strona główna Aktualności
07 lutego 2025
kategoria:
Aktualności strona główna
Wyposażone w wiele monitorow centrum nadzoru, sterowania i monitorowania sieci ciepłowniczej.
 

Miejska spółka pozyskała dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na digitalizację systemu ciepłowniczego w Ciechanowie. Projekt obejmie m.in. montaż nowoczesnych rozwiązań do monitoringu i sterowania systemem ciepłowniczym, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Efektem będzie ograniczenie zużycia paliw w procesie wytwarzania ciepła i zmniejszenie strat na przesyle. Pozwoli to obniżyć koszty przesyłu energii i zminimalizować ryzyka awarii.

Elektrociepłownia Ciechanów wykona nowe inwestycje. Rozpoczną się już w lutym tego roku. Do roku 2029 r. zbudowana będzie inteligentna miejska sieć ciepłownicza. Oznacza to unowocześnienie systemu sterowania produkcją ciepła i energii elektrycznej oraz jej dostaw siecią do odbiorców.

W zakresie projektu jest maksymalizacja wykorzystania źródeł OZE oraz inteligentne opomiarowanie węzłów i komór ciepłowniczych w celu zapewniania ciągłej komunikacji ze źródłami.

Urządzenia będą wykorzystywały sztuczną inteligencję aby zoptymalizować ich pracę. Inteligentna sieć ciepłownicza to jeden z podstawowych elementów budowy tzw. smart city.

– Nowoczesne, rozproszone systemy wytwarzania energii jakie budujemy w Ciechanowie potrzebują zaawansowanego sterowania. Zadania inwestycyjne obejmują wyposażenie sieci w urządzenia pomiarowe związane z systemem telemetrii i telemechaniki, środki transmisji danych oraz aplikacje zapewniające wsparcie decyzji w celu optymalnego sterowania pracą sieci w warunkach normalnej eksploatacji oraz w stanach awaryjnych – wyjaśnia Prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska, podkreślając również skalę przedsięwzięcia: To kolejna wielomilionowa inwestycja w rozwój systemu ciepłowniczego w Ciechanowie oraz w podniesienie poziomu jego bezpieczeństwa. Dążymy do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej.

Digitalizacja pozwoli na wyposażenie systemu ciepłowniczego połączonego z systemem energetycznym w nowoczesne narzędzia i systemy służące m.in. do nadzoru, sterowania, monitorowania oraz dynamicznej analizy pracy systemu. Podstawowym zadaniem takiej sieci oprócz dostarczania ciepła jest wspieranie wszystkich procesów związanych z efektywną jej eksploatacją.

Digitalizacja sieci ciepłowniczych oznacza optymalizację działania sieci ciepłowniczych i pozwala na oszczędność energii, co obniża koszty działania dostawców ciepła. Efektem inwestycji będzie ograniczenie zużycia paliw i energii na wytwarzanie ciepła dla mieszkańców miasta, przedsiębiorców oraz instytucji. Nowe rozwiązania technologiczne umożliwią  precyzyjne prognozowanie potrzeb odbiorców oraz wczesne ostrzeganie o ewentualnych odchyłkach od pracy systemu ciepłowniczego dzięki czemu skróci się czas reakcji i zwiększy się bezpieczeństwo dostaw. W ramach projektu powstanie też nowa sieć światłowodowa.

Przewidywany całkowity koszt realizacji inwestycji to prawie 9 mln zł. Dotacja NFOŚiGW wyniesie do 4 475 179,00 zł.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H