Urząd Miasta Ciechanów
https://www.umciechanow.pl//dla_mieszkancow/srodowisko/Dzialania-akcyjne-Czyste-powietrze/idn:7671
Drukuj grafikę : tak / nie

Działania akcyjne „Czyste powietrze”

Gmina Miejska Ciechanów opracowała dokumenty wynikające z „Polityki Ekologicznej Państwa”, w tym:

kategoria: Ochrona środowiska - dokumenty dostępne także dla czytników ekranowych [5]
format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Uchwała nr 689/LXIX/2023 Rady Miasta Ciechanów z 29 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Ciechanów do roku 2026 200.11KB pobierz plik: Uchwała nr 689/LXIX/2023 Rady Miasta Ciechanów z 29 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Ciechanów do roku 2026
docx Fontanny podziwiamy z daleka - treść ulotki 15.78KB pobierz plik: Fontanny podziwiamy z daleka - treść ulotki
docx Wykaz firm asenizacyjnych działających na terenie Ciechanowa 15.81KB pobierz plik: Wykaz firm asenizacyjnych działających na terenie Ciechanowa
doc Zmiana uchwały numer 234/XX/2016 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku 81KB pobierz plik: Zmiana uchwały numer 234/XX/2016 w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku
doc Zmiana uchwały numer 235/XX/2016 w sprawie sposobu i zakresu odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów 49KB pobierz plik: Zmiana uchwały numer 235/XX/2016 w sprawie sposobu i zakresu odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów

Poniżej opublikowany Program Ochrony Środowiska do 2026 roku jest dokumentem częściowo dostępnym, z uwagi na dużą ilość mapek i skomplikowanych tabel. Pracujemy nad pełną dostępnością tego dokumentu.

kategoria: Program Ochrony Środowiska [1]
format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Program Ochrony Środowiska do 2026 r. 4.55MB pobierz plik: Program Ochrony Środowiska do 2026 r.

Działania ekologiczne w mieście

26 października 2023
kategoria:
Ekologia
Dron wznoszący się przy dymiącym kominie.

Sezon grzewczy rozpoczęty. Wraz z nim nasiliły się kontrole straży miejskiej, które mają na celu ograniczenie spalania odpadów poza spalarnią oraz zapobieganie nieprawidłowej eksploatacji instalacji grzewczych.

Z dniem 20 października strażnicy miejscy uzyskali uprawnienia do egzekwowania od właściciela lub zarządcy budynku deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw.

Kontrole będą prowadzone przez wyszkolonych w tym zakresie strażników miejskich, którzy dysponują imiennymi upoważnieniami wydanymi przez Prezydenta Miasta Ciechanów.

Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa w art. 379 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Strażnicy miejscy, wykonując kontrolę, są uprawnieni do:

  • wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 do 22.00 – na pozostały teren;
  • przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
  • żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
  • żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek
    z problematyką kontroli.

Z czynności kontrolnych kontrolujący sporządzi protokół, którego jeden egzemplarz doręcza kierownikowi kontrolowanego podmiotu lub kontrolowanej osobie fizycznej (art. 380 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska).

Protokół podpisują kontrolujący oraz kierownik kontrolowanego podmiotu lub kontrolowana osoba fizyczna, którzy mogą wnieść do protokołu zastrzeżenia i uwagi wraz z uzasadnieniem (art. 380 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska).

W razie odmowy podpisania protokołu przez kierownika kontrolowanego podmiotu lub kontrolowaną osobę fizyczną kontrolujący umieszcza o tym wzmiankę w protokole, a odmawiający podpisu może, w terminie 7 dni, przedstawić swoje stanowisko na piśmie wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, staroście lub marszałkowi województwa (art. 380 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska).

Należy nadmienić, że zgodnie z art. 225 § 1 (Zakłócanie kontroli ekologicznej) ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Poradnik 405.21KB pobierz plik: Poradnik