• Godziny pracy urzędu:
    poniedziałek - piątek:
    8.00 - 16.00
    e-mail
  • Pl. Jana Pawła II 6
    06-400 Ciechanów
  • tel.
    23 674 92 00
    fax
    23 672 29 63
Ciechanów herb
Ochrona Danych OsobowychPodatki – stawki i druki na 2025 r.Numery kont bankowych Urzędu MiastaFanpage urzędu na FACEBOOKU
30 października 2017
kategoria:
Straż Miejska
 

Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. 2002  nr 170 poz.1393 z pózn. zm.) w  rozdziale 1 § 1 ust 3 mówi nam o tym, że na drogach stosuje się następujące znaki i sygnały drogowe:

  1. znaki pionowe w postaci tarcz, tablic z napisami lub symbolami, które występują również w postaci znaków świetlnych,
  2. znaki poziome w postaci linii, napisów i symboli umieszczonych na nawierzchni drogi,
  3. sygnały świetlne nadawane przez sygnalizatory,
  4. sygnały dawane przez osoby do tego uprawnione,
  5. sygnały dźwiękowe lub wibracyjne wysyłane przez urządzenia umieszczone
    na drodze.

Kursant ucząc się poruszania po drogach uczy się również wyglądu i znaczenia poszczególnych znaków zaś na podstawie Ustawy prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. 2017 poz. 1260) uczy się ich stosowania jako uczestnik ruchu drogowego.

Wiadomo nie od dziś, że wśród znaków drogowych pionowych występują znaki: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości, znaki uzupełniające, dodatkowe znaki przez przejazdami kolejowymi czy też szlakami rowerowymi. Niestety wiadomo również, ze dewastacja tych znaków jest prawdziwą zmorą wielu miast. W związku z tym nasuwa się pytanie: jak mamy jeździć bezpiecznie po ulicach, skoro znaki są zdewastowane? Wandale niszczą znaki bez skrupułów, łamią je lub przestawiają, najczęściej jednak przekręcają je w taki sposób, że kierowcy ich nie widzą. Kto bardziej pomysłowy to potrafi dorysować dodatkowe strzałki bądź zamalować tak znak, że jest on nieczytelny dla kierującego i całkowicie go dezorientuje.

Do tego typu chuligańskich wybryków odniósł się ustawodawca w Kodeksie Wykroczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 1094 z pózn. zm.) w art. 85 § 1, który mówi nam o tym, że: „kto samowolnie wstawia, niszczy, uszkadza, usuwa, włącza lub wyłącza znak, sygnał, urządzenie ostrzegawcze lub zabezpieczające albo zmienia ich położenie, zasłania je lub czyni niewidocznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny”. Zapis tego artykułu ma przeciwdziałać zakłócaniu porządku w miejscach, które służą ruchowi. Przedmiotem tej ochrony jest stabilność pewność systemu oznakowania dróg i innych miejsc. Ma to szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu, sygnalizuje użytkownikom możliwe zagrożenie, wskazuje potrzebę ostrożności. Zniszczenie znaku bądź urządzenia ostrzegawczego bądź zabezpieczającego może doprowadzić np.: do wypadku komunikacyjnego, bądź innego niebezpieczeństwa zagrażającego ludzkiemu życiu i zdrowiu. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada  2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń ( Dz. U. z 2013 r. poz. 1624 z pózn. zm.) za w/w wykroczenia przewiduje karę w wysokości 400 zł. Szanujmy więc mienie publiczne jak swoje i dbajmy o bezpieczeństwo innych  uczestników ruchu drogowego i pieszego bo kiedyś może to dotknąć nas samych.

Wszelkie uszkodzenia znaków drogowych i ostrzegawczych można zgłaszać do Referatu Utrzymania Infrastruktury Drogowej Wydziału Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ciechanów (tel. 23 674 92 48) bądź do Straży Miejskiej telefon 986.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H