Strefa ruchu
- kategoria:
- Straż Miejska
Art. 2 ust 16a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz.1260) mówi nam o tym, że strefa ruchu to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na którą wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Innymi słowy strefa ruchu oznacza drogę niepubliczną, na której obowiązują wszystkie zasady ustawy.
Co w praktyce to oznacza? O ile w strefie zamieszkania obowiązują zasady szczególne, o tyle w strefie ruchu obowiązują zasady ogólne.
Poruszając się w strefie ruchu zarówno pojazd jak i kierowca muszą spełniać te same wymagania jakie stawia się przed nimi na drogach publicznych, tj.:
- pojazd musi być dopuszczony do ruchu;
- kierowca musi posiadać prawo jazdy;
- kierowca musi stosować się do zasad ruchu drogowego;
- kierowca musi stosować się do znaków i sygnałów drogowych ustawionych przez właściciela drogi.
W odróżnieniu od strefy zamieszkania, piesi w strefie ruchu nie są uprzywilejowani. Zarówno piesi jak i kierowcy muszą przestrzegać przepisy i pamiętać o tym, że w strefie ruchu piesi muszą zachować szczególną ostrożność, a kierowcę obowiązuje ograniczenie prędkości.
W przypadku braku znaków pionowych i poziomych związanych z pierwszeństwem obowiązuje zasada prawej ręki.
Jeżeli kierowca nie zastosuje się do w/w zasad funkcjonariusze policji i straży miejskiej mają prawo ukarać kierowcę za wykroczenia drogowe.
Obszary strefy ruchu wyznaczają dwa znaki: strefa ruchu: D – 52 oraz koniec strefy ruchu
Należy również pamiętać iż kierowca wjeżdżając ze strefy ruchu na drogę publiczną włącza się do ruchu, w związku z czym jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H